DA LI JE ZBOG OVOGA DELTA SOJ ZARAZNIJI? Nova naučna istraživanja pokazala kako novi oblik korone deluje na zdrave ćelije
Mutacija koju do sada naučnici nisu previše istraživali možda je ključ ogromne zaraznosti delta soja virusa.
Zašto je delta soj zarazniji od svih prethodnih? Naučnici iz Kalifornije misle da je zbog mutacije na proteinu kojom se do sada niko nije preterano "bavio".
KAMERE SVE ZABELEŽILE! Napravile pakleni plan - pravile se da razgledaju jakne, pa sačekale pogodan trenutak za džeparenje (VIDEO)
DA LI ONI KOJI SU PRELEŽALI DELTA SOJ IMAJU IMUNITET I NA DELTA PLUS? Doktori uplašeni - mnogo se brzo prenosi
ANA PRE NESTANKA OSTAVILA UZNEMIRUJUĆU PORUKU: Ostavila i pismo svojim najmilijima koje ne sluti na dobro - ćerka ipak ne gubi nadu
Mutacija koju do sada naučnici nisu previše istraživali možda je ključ ogromne zaraznosti delta soja virusa.
Do sada, fokus istraživanja bio je "S" (spike) protein, jer njega vakcine targetiraju, ali naučnici sada kažu da je "N" protein jednako važan. R203M mutacija dozvoljava delti da ostavi deset puta više genetskog koda u ćelijama.
Delta soj širi se mnogo brže od alfe i prethodnih, a ima jedinstvenu mutaciju R203M koja mu dozvoljava da u ćeliju domaćina unese i do deset puta više svog genetskog koda. Kada kovid uđe u telo, "programira" zdrave ćelije da oslobađaju virusne čestice koje potom zaražavaju druge ćelije i na taj način se razmožava.
Za razliku od "S" proteina na površini virusa, "N" protein nalazi se u njegovoj unutrašnjosti. "S" promene omogućavaju virusu da lakše uđe u ćelije, ali R203M menja kovidov proteinski sloj koji oblaže genom i omogućava mu da se lakše prenese u ćeliju.
Stvara se više virusa, i on se brže razmnožava u telu. Efikasnost replikacije je povećana.
- Kada virus inficira ćelije, cilj mu je da što više svog genetskog materijala ubaci u njih. Čak mu ni 99 odsto nije dovoljno. Zamislite da ste dobili nacrt automobila, ali mu nedostaju delovi koji će mu omogućiti da se kreće. R203M ubrzava prebacivanje kompletnog genetskog koda i samim time proces čini efikasnijim i bržim - rekao je mikrobiolog sa Univerziteta Reding dr Sajmon Klark.
Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Kaliforniji najpre je obuhvatilo "lažnu" verziju korone sa ovom mutacijom, koja je zaista u ćelije pluća unosila i do deset puta više mRNA materijala nego korona. Potom je pravom korona virusu dodata ova mutacija što ga je učinilo 51 put više zaraznim.
Tim je predvodila dobitnica Nobelove nagrade, profesorka Dženifer Dudna.