ДА ЛИ ЈЕ ЗБОГ ОВОГА ДЕЛТА СОЈ ЗАРАЗНИЈИ? Нова научна истраживања показала како нови облик короне делује на здраве ћелије
Мутација коју до сада научници нису превише истраживали можда је кључ огромне заразности делта соја вируса.
Зашто је делта сој заразнији од свих претходних? Научници из Калифорније мисле да је због мутације на протеину којом се до сада нико није претерано "бавио".
КАМЕРЕ СВЕ ЗАБЕЛЕЖИЛЕ! Направиле паклени план - правиле се да разгледају јакне, па сачекале погодан тренутак за џепарење (ВИДЕО)
ДА ЛИ ОНИ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ ДЕЛТА СОЈ ИМАЈУ ИМУНИТЕТ И НА ДЕЛТА ПЛУС? Доктори уплашени - много се брзо преноси
АНА ПРЕ НЕСТАНКА ОСТАВИЛА УЗНЕМИРУЈУЋУ ПОРУКУ: Оставила и писмо својим најмилијима које не слути на добро - ћерка ипак не губи наду
Мутација коју до сада научници нису превише истраживали можда је кључ огромне заразности делта соја вируса.
До сада, фокус истраживања био је "С" (спике) протеин, јер њега вакцине таргетирају, али научници сада кажу да је "Н" протеин једнако важан. Р203М мутација дозвољава делти да остави десет пута више генетског кода у ћелијама.
Делта сој шири се много брже од алфе и претходних, а има јединствену мутацију Р203М која му дозвољава да у ћелију домаћина унесе и до десет пута више свог генетског кода. Када ковид уђе у тело, "програмира" здраве ћелије да ослобађају вирусне честице које потом заражавају друге ћелије и на тај начин се разможава.
За разлику од "С" протеина на површини вируса, "Н" протеин налази се у његовој унутрашњости. "С" промене омогућавају вирусу да лакше уђе у ћелије, али Р203М мења ковидов протеински слој који облаже геном и омогућава му да се лакше пренесе у ћелију.
Ствара се више вируса, и он се брже размножава у телу. Ефикасност репликације је повећана.
- Када вирус инфицира ћелије, циљ му је да што више свог генетског материјала убаци у њих. Чак му ни 99 одсто није довољно. Замислите да сте добили нацрт аутомобила, али му недостају делови који ће му омогућити да се креће. Р203М убрзава пребацивање комплетног генетског кода и самим тиме процес чини ефикаснијим и бржим - рекао је микробиолог са Универзитета Рединг др Сајмон Кларк.
Истраживање спроведено на Универзитету у Калифорнији најпре је обухватило "лажну" верзију короне са овом мутацијом, која је заиста у ћелије плућа уносила и до десет пута више мРНА материјала него корона. Потом је правом корона вирусу додата ова мутација што га је учинило 51 пут више заразним.
Тим је предводила добитница Нобелове награде, професорка Џенифер Дудна.