Mnogi su verovatno i zaboravili na njih: Šta se desilo sa VIRUSNIM POŠASTIMA koje su odnele mnoge živote?
U svetu trenutno vlada panika zbog epidemije koronavirusa koja je izbila u Kini koja bi mogla prerasti u pandemiju.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, juče je u Kini potvrđeno 2741 slučaj koronavirusa a njih 106 je umrlo dok je širom sveta potrvđeno 37 slučaja virusa u 11 zemalja.
U ovom tekstu pogledajte koje su sve epidemije izazivale paniku stanovništva i koliko žrtava su odnele sa sobom.
KAKVA JE BUDUĆNOST BORSKOG AERODROMA? Brži razvoj dovodi turiste na istok Srbije
STOP ZAGAĐIVAČIMA! U Srbiji stupa hitna zabrana uvoza vozila sa "evro 3" tipom motora?
Uplatili ste jedno, dobili sasvim drugo? Ove KORAKE preduzmite ukoliko vas je turistička agencija PREVARILA
Ovo je veoma opasna bolest prvi put priznata 2003. godine. kada je izbila globalna epidemija ovog virusa. Tada je od 8098 ljudi, njih 774 umrlo. Najčešći simptomi SARS-a mogu biti: pojačana groznica praćena temperaturom većom od 38 stepeni celzijusa, svrab ili glavobolju. Do sada nije otkriveno novih slučajeva ove bolesti.
Prvi put zabeležena 2012. godine u Saudijskoj Arabiji, ova bolest je relativno nova. Na njenu pojavu utiču virusi iz porodice Korona izazivajući disajne tegobe. Bolest prenose životinje a groznica, kašalj i nedostatak vazduha su njeni uobičajeni simptomi. Ovaj virus se može preneti sa čoveka na čoveka jedino ako su bili u fizičkom kontaktu jedni sa drugima. Od 2012. u 27 zemalja širom sveta zabeleženi su slučajevi ove bolesti a poslednji slučaj zabeležen je u decembru prošle godine u Kataru. Do sada je potvrđeno 2499 slučaja ove bolesti dok je od nje umla 861 osoba.
Pre pojave koronavirusa, Ebola je predstavljala razlog za brigu kada je u periodu 2014-2016. godine izbila epidemija većih razmera. Ovaj virus prenose divlje životinje a najviše je bila pogođena Afrika. Situacija je i dalje alarmantna u Demokratskoj Republici Kongo, nekadašnjem Zairu gde još od 2017. godine traje epidemija Ebole.
Bolest koja je takođe predstavljala veliku opasnost je i Kolera. Ona je akutna bolest crevne flore koja, ako se ne leči, može ubiti ljude u roku od samo nekoliko sati. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, ova bolest na godišnjem nivou može ubiti i do 143.000 ljudi! Zagađena voda je glavni uzrok ove bolesti koja može stvoriti ozbiljne stomačne probleme i dijareju. Poslednja epidemija ove bolesti zabeležena je 2017. godine u Jemenu.
Ovaj virus prenose komarci uglavnom u toku dana. Njegovi simptomi su blagi i odnose se na groznicu, osip, bol u mišićima i glavobolju. Virus može dovesti i do ozbiljnih neuroloških komplikacija kod odraslih a i kod dece. Prva veća epidemija ovog virusa izbila je 2007. godine. Poslednji slučaj ovog virusa evidentiran je u novembru 2019. u Francuskoj.
Prvi slučajevi kada su se ljudi zarazili H5N1 virusom ptičijeg gripa zabeležen je 2005. godine u Kini. Taj virus obično pogađa ptice ali, u ovom slučaju, može biti smrtonosan i za ljude pogotovu ako su bili u dodiru sa inficiranom životinjom. Simptomi ove bolesti odnose se na blage disajne tegobe i konjunktivitis. Od 2013. godine je zabeleženo 1568 slučajeva ptičijeg gripa i njih 616 sa smrtnim ishodom.
Najveći deo internet trgovine je u SIVOJ ZONI - Evo kako da izbegnete PREVARU!
SAMO U TRAVELLAND-U: FIRST MINUTE PONUDE ZA LETOVANJE U GRČKOJ U HOTELIMA SA 5 ZVEZDICA
Građani, nema više vremena! Rok za prijavu je PETAK, inače vam sledi kazna od minimum 50.000 DINARA!
Uplatili ste jedno, dobili sasvim drugo? Ove KORAKE preduzmite ukoliko vas je turistička agencija PREVARILA
Beograd traži geotehnički elaborat za prvu liniju metroa!