Na današnji dan tačno u 11.02 Amerika je napala OVU zemlju!
SAD još jednom dokazale svoju moć
Nakon kapitulacije Nemačke i Italije, Japan je ostao jedina država osovine koja je nastavila da se bori u Drugom svetskom ratu i da planira širenje imperijalnih osvajanja, iako je gotovo 60 % velikih gradova Japana bilo uništeno.
Suze i tuga u Japanu: Cela zemlja obeležila godišnjicu nuklearnog napada na Hirošimu (VIDEO)
U junu 1945. američki Prelazni Komitet je predložio upotrebu atomskog oružja protiv japanske vojne industrije odmah nakon usavršavanja.
Napad na Hirošimu
Sa malog zapadnopacifičkog ostrva Tinianu 6. avgusta 1945., u 2.45 ujutro, poleteo je bombarder nazvan Enola Gej. Nosio je samo jednu bombu od 4090 kilograma. Odredište je bila Hirošima.
U 8 časova i 15 minuta izbacila atomsku bombu koja je detonirala na visini od 580 metara. U jednom trenutku je poginulo 140.000 ljudi (od radijacije još više), temperatura na tlu u blizini središta eksplozije dosezala je i do 5000 °C.
Snažni udarni talas vetra, brzine 800 km/čas, i plamene oluje uništili su gotovo sve unutar 13 km². Eksplozija je uzrokovala i vreli pečurkasti oblak prašine i krhotina visok 15.250 metara.
SAD su 9. avgusta izbacile drugu atomsku bombu, ovog puta na grad Nagasaki. Prvobitni cilj je trebalo da bude grad Kokura, ali je odlučeno da zbog lošeg vremena nova meta bude Nagasaki.
U 11 časova i 2 minuta bačena je bomba a glavni cilj je bio Micubiši koncern, ali ga je promašila za više od 2 km. No, ipak je uništila pola grada.
Bomba je detonirala na visini od 470 metara i ubila 22.000 ljudi, a još 39.000 je poginulo od posledica radijacije.
Japan je danas obeležio 82. godišnjicu nuklearnog napada američke vojske na Nagasaki čiji gradonačelnik Tomihisa Taue je upozorio da raste bojazan od novog atomskog napada.
Japanci U PANICI zbog raketnih proba Severne Koreje! Spremaju se za NUKLEARNI RAT!
- Jak osećaj strepnje širi se svetom da bi u ne tako dalekoj budućnosti ovo oružje moglo ponovo da bude upotrebljeno - rekao je Taue na komemoracii u Parku mira.
Ceremonija, kojoj je prisustvovalo više hiljada ljudi, počela je minutom ćutanja tačno u 11.02 po lokalnom vremenu kada se napad dogodio, nakon čega se začulo zvono mira.
- Nuklearna pretnja neće prestati sve dok zemlje budu tvrdile da je nuklearno oružje ključno za njihovu nacionalnu bezbednost - rekao je Taue, prenosi AP.
On je apelovao na nuklearne sile da napuste takvo oružje i kritikovao japansku vladu zbog toga što ne učestvuje u globalnim nastojanjima da se nuklearno oružje zabrani.
Odsustvo Japana iz diplomatskih pregovora o sporazumu UN o zabrani nuklearnog oružja je, kako je rekao, neshvatljivo za one koji žive u gradovima koji su pretrpeli atomsko bombardovanje.
Japan je jedina zemlja koja je pretrpela dva atomska napada.
U napadu na Nagasaki poginulo je 70.000 ljudi, a tri dana ranije, 6. avgusta 1945. godine američki napad na Hirošimu odneo je 140.000 života.