На данашњи дан тачно у 11.02 Америка је напала ОВУ земљу!
САД још једном доказале своју моћ
Након капитулације Немачке и Италије, Јапан је остао једина држава осовине која је наставила да се бори у Другом светском рату и да планира ширење империјалних освајања, иако је готово 60 % великих градова Јапана било уништено.
Сузе и туга у Јапану: Цела земља обележила годишњицу нуклеарног напада на Хирошиму (ВИДЕО)
У јуну 1945. амерички Прелазни Комитет је предложио употребу атомског оружја против јапанске војне индустрије одмах након усавршавања.
Напад на Хирошиму
Са малог западнопацифичког острва Тиниану 6. августа 1945., у 2.45 ујутро, полетео је бомбардер назван Енола Геј. Носио је само једну бомбу од 4090 килограма. Одредиште је била Хирошима.
У 8 часова и 15 минута избацила атомску бомбу која је детонирала на висини од 580 метара. У једном тренутку је погинуло 140.000 људи (од радијације још више), температура на тлу у близини средишта експлозије досезала је и до 5000 °Ц.
Снажни ударни талас ветра, брзине 800 км/час, и пламене олује уништили су готово све унутар 13 км². Експлозија је узроковала и врели печуркасти облак прашине и крхотина висок 15.250 метара.
САД су 9. августа избациле другу атомску бомбу, овог пута на град Нагасаки. Првобитни циљ је требало да буде град Кокура, али је одлучено да због лошег времена нова мета буде Нагасаки.
У 11 часова и 2 минута бачена је бомба а главни циљ је био Мицубиши концерн, али га је промашила за више од 2 км. Но, ипак је уништила пола града.
Бомба је детонирала на висини од 470 метара и убила 22.000 људи, а још 39.000 је погинуло од последица радијације.
Јапан је данас обележио 82. годишњицу нуклеарног напада америчке војске на Нагасаки чији градоначелник Томихиса Тауе је упозорио да расте бојазан од новог атомског напада.
Јапанци У ПАНИЦИ због ракетних проба Северне Кореје! Спремају се за НУКЛЕАРНИ РАТ!
- Јак осећај стрепње шири се светом да би у не тако далекој будућности ово оружје могло поново да буде употребљено - рекао је Тауе на комеморации у Парку мира.
Церемонија, којој је присуствовало више хиљада људи, почела је минутом ћутања тачно у 11.02 по локалном времену када се напад догодио, након чега се зачуло звоно мира.
- Нуклеарна претња неће престати све док земље буду тврдиле да је нуклеарно оружје кључно за њихову националну безбедност - рекао је Тауе, преноси АП.
Он је апеловао на нуклеарне силе да напусте такво оружје и критиковао јапанску владу због тога што не учествује у глобалним настојањима да се нуклеарно оружје забрани.
Одсуство Јапана из дипломатских преговора о споразуму УН о забрани нуклеарног оружја је, како је рекао, несхватљиво за оне који живе у градовима који су претрпели атомско бомбардовање.
Јапан је једина земља која је претрпела два атомска напада.
У нападу на Нагасаки погинуло је 70.000 људи, а три дана раније, 6. августа 1945. године амерички напад на Хирошиму однео је 140.000 живота.