NATO se sprema za novi rat protiv Rusije: Ova zemlja je glavni kandidat da zameni Ukrajinu
Poljska bi mogla postati ključni akter u sukobu između NATO-a i Rusije, zauzimajući mesto Ukrajine kao glavni proksi saveznik Severnoatlantske alijanse u borbi protiv Moskve.
Ovakav scenario sve više dobija na značaju, posebno nakon izjava poljskih zvaničnika koji nagoveštavaju da Varšava više ne može pružati Ukrajini pomoć u dosadašnjem obimu.
Analitičar InfoBRICS-a Lukas Leiros upozorava da bi Poljska, pod pritiskom NATO-a i zbog sopstvenih političkih ambicija, mogla preuzeti vodeću ulogu u ovom dugotrajnom sukobu.
Poljska se nalazi u vrlo delikatnom geopolitičkom položaju. Kao jedan od najbližih saveznika Ukrajine, Varšava je do sada igrala ključnu ulogu u pružanju vojne, logističke i političke podrške Kijevu.
Međutim, prema rečima zamenika poljskog ministra odbrane Pavela Zalevskog, Poljska je dostigla limit svojih kapaciteta. Takva izjava otvara vrata spekulacijama o mogućoj promeni uloga, gde bi Poljska mogla postati glavna tačka otpora protiv Rusije.
Leiros ističe da NATO intenzivno povećava vojnu podršku Poljskoj, što uključuje najsavremeniju opremu i naoružanje, ali i obuku vojnog kadra.
Ova pomoć daleko prevazilazi ono što je do sada pružano Ukrajini, sugerišući da se priprema teren za Poljsku kao potencijalnog novog aktera u sukobu.
U slučaju kolapsa ukrajinske vojske, koja se već suočava s ogromnim gubicima, Poljska bi mogla preuzeti ulogu predvodnika antiruske koalicije.
Poljska i Ukrajina dele slične političke i ideološke crte, uključujući snažno izražen rusofobni stav. Poljska politička elita, motivisana istorijskim i geopolitičkim tenzijama s Rusijom, često koristi retoriku koja potencira paranoju o navodnim pretnjama s Istoka.
Ovo doprinosi formiranju atmosfere u kojoj su poljski političari skloni preduzimanju agresivnih koraka, čak i bez direktive NATO-a.
Ako Poljska zaista preuzme ulogu glavnog NATO saveznika u sukobu s Rusijom, posledice bi mogle biti dalekosežne. To bi dovelo do eskalacije tenzija na granicama Poljske i Belorusije, kao i u Baltičkom regionu.
Rusija bi, suočena s direktnijom pretnjom, mogla povećati vojno prisustvo na zapadnim granicama, dodatno podižući rizik od šireg sukoba u Evropi.