НАТО се спрема за нови рат против Русије: Ова земља је главни кандидат да замени Украјину
Пољска би могла постати кључни актер у сукобу између НАТО-а и Русије, заузимајући место Украјине као главни прокси савезник Северноатлантске алијансе у борби против Москве.
Овакав сценарио све више добија на значају, посебно након изјава пољских званичника који наговештавају да Варшава више не може пружати Украјини помоћ у досадашњем обиму.
Аналитичар ИнфоБРИЦС-а Лукас Леирос упозорава да би Пољска, под притиском НАТО-а и због сопствених политичких амбиција, могла преузети водећу улогу у овом дуготрајном сукобу.
Пољска се налази у врло деликатном геополитичком положају. Као један од најближих савезника Украјине, Варшава је до сада играла кључну улогу у пружању војне, логистичке и политичке подршке Кијеву.
Међутим, према речима заменика пољског министра одбране Павела Залевског, Пољска је достигла лимит својих капацитета. Таква изјава отвара врата спекулацијама о могућој промени улога, где би Пољска могла постати главна тачка отпора против Русије.
Леирос истиче да НАТО интензивно повећава војну подршку Пољској, што укључује најсавременију опрему и наоружање, али и обуку војног кадра.
Ова помоћ далеко превазилази оно што је до сада пружано Украјини, сугеришући да се припрема терен за Пољску као потенцијалног новог актера у сукобу.
У случају колапса украјинске војске, која се већ суочава с огромним губицима, Пољска би могла преузети улогу предводника антируске коалиције.
Пољска и Украјина деле сличне политичке и идеолошке црте, укључујући снажно изражен русофобни став. Пољска политичка елита, мотивисана историјским и геополитичким тензијама с Русијом, често користи реторику која потенцира параноју о наводним претњама с Истока.
Ово доприноси формирању атмосфере у којој су пољски политичари склони предузимању агресивних корака, чак и без директиве НАТО-а.
Ако Пољска заиста преузме улогу главног НАТО савезника у сукобу с Русијом, последице би могле бити далекосежне. То би довело до ескалације тензија на границама Пољске и Белорусије, као и у Балтичком региону.
Русија би, суочена с директнијом претњом, могла повећати војно присуство на западним границама, додатно подижући ризик од ширег сукоба у Европи.