NEREŠIVA ENIGMA ZA IZRAEL Teroristički tuneli - žila kucavica Hamasa i najvažnija meta izraelske vojske! EVO šta je "PODZEMNA GAZA"
Mreža tunela koje su koristili pripadnici Hamasa, a i drugi palestinski borci ranije, odavno su važna meta izraelskih vazdušnih napada.
Čitava Gaza je jedan podzemni grad, a infrastruktura koju je Hamas na toj osnovi tokom godina izgradio je ogromna. Tu su tuneli, prošireni bunkeri, objekti za skladištenje oružja, čak i u urbanim oblastima, tvde izraelski vojni izvori.
"TEK SMO POČELI" Netanjahu uputio OŠTRU poruku neprijateljima Izraela "Shvatiće da je to bila strašna greška!"
"SPREMITE ZALIHE, POČINJE RAT" Izraelska vojska uputila dramatičan apel građanima
DETONACIJE SE ČUJU U EGIPTU: Gaza pretvorena u samo grotlo pakla, krvava osveta Izraela (VIDEO)
Mreža tunela koje su koristili pripadnici Hamasa, a i drugi palestinski borci ranije, odavno su važna meta izraelskih vazdušnih napada.
Izraelska vojska je do 2015. godine otkrila 66 ulaza, koji vode u 23 tunela, i često je njena ofanziva usmerena na to da ih sve uništi ili onesposobi, jer tvrdi da su “izgrađeni za kidnapovanje i ubijanje Izrealaca”.
Hamas se tokom proteklih godina poslužio ovim tunelima kako bi se infiltrirao u Izrael, od čega jednom preobučen u uniforme izraeslkih vojnika, a 2006. je kidnapovan i kroz tunele odvučen izrealski vojnik po imenu Gilad Šalit, koji nakon toga pet godina proveo kao talac.
Ovi tuneli, koji mogu da posluže za prolaz ljudi i transport vojnih zaliha, počinju u Gazi i ulaze u Izreal, a izgradio ih je Hamas 2006, kada je preuzeo kontrolu nad Gazom i odlučio da sebi obezbedi ogučnost za infiltriranje u Izrael.
Njihova izgradnja započeta je pre skoro dve decenije, duž granice sa Egiptom, radi krijumčarenja oružja i druge robe. Od tada su iskopani i tuneli ispod granice Gaze i Izraela, omogućavajući tako borcima Hamasa i Islamskog džihada da prođu nesmetano proed izraelskih graničara.
Podzemni sistemi štite komandne strukture pripadnika Hamasa, dok njihovi lovci sprovode operacije protiv izraelskih snaga.
Mnogi tuneli – obično duboki oko 20 metara – međusobno su povezani višestrukim maskirnim otvorima koji imaju izlaze iznad zemlje na različitim lokacijama.
Da bi mreža tunela bila skrivena, ulazi se uglavnom nalaze na donjem spratu kuća, džamija, škola ili drugih javnih zgrada.
Meko i peskovito tle bilo je pogodno za kopanje, tako da su tuneli dovoljno visoki da kroz njih uspravno prođe odrastao čovek, i dovoljno široki za prolaz vagoneta na šinama, a poduprti su drvenim gredama - poput starih rudarskih tunela- mada ima i takvih koji su betonirani i opremljeni električnim instalacijama.
Izraelska vojska saopštila je 2021. godine, da su masovni udari prethodne noći, između ostalih ciljeva, pogodili 15 kilometara sistema podzemnih tunela Hamasa u severnoj Gazi.