NEVEROVATNO OTKRIĆE: U vodama ima STOTINE HILJADA VIRUSA i evo koliko su OPASNI ZA LJUDE
U okeanima se nalazi skoro 200.000 različitih vrsta virusa, a nalaze se svuda - od površine do dubine od 4.000 metara, od Severnog do Južnog pola, pokazalo je poslednje istraživanje.
Iako je većina njih bezazlena po ljude, oni mogu da inficiraju podmorski život, uključujući kitove i ljuskare, a naučnici tek počinju da razumevaju kakvu ulogu ovi sićušni organizmi imaju u okeanima.
Istraživači Univerziteta Ohajo sastavili su globalnu mapu podmorskih virusa, zasnovanu na uzorcima vode sa skoro 80 lokacija širom sveta. Njihova procena broja virusa u okeanima je skoro 12 puta viša od prethodnih. Sa iznenađenjem je, međutim, otkriveno da svi oni potpadaju u svega pet grupa, na osnovu njihove lokacije i dubine.
- Kad smo ispitali gene virusa iz svake od izabranih zajednica otkrili smo dokaze o genetskoj adaptaciji na različite zone u okeanu – izjavila je istraživač En Gregori.
(VIDEO) ČUDO! DETE PREŽIVELO PAD SA 12. SPRATA! Potpuno neverovatan incident zabeležen na kameri
Njegov avion se OBRUŠIO i zakačio za KROŠNJU DRVETA, a onda je usledila NESTVARNA AKCIJA! (VIDEO)
UMRLA POZNATA GLUMICA! Pred smrt ostala bez vida! Pamtićemo je po glavnoj ulozi u legendarnom filmu! (VIDEO)
Drugo iznenađenje za naučnike je bilo to da Arktički okean sadrži gomile različitih vrsta virusa. Ranije se smatralo da bi žarišna tačka za mikrobiološki svet bio ekvator.
Litar morske vode obično sadrži milijarde virusa, od čega je većina neidentifikovana. Prema poslednjem skupu podataka, 90 odsto populacije virusa ne može se klasifikovati u poznatu grupu. Bolje poznavanje okeanskih virusa je važno zbog njihovog uticaja na druge podmorske mikrobe, uključujući bakterije i gljivice.
Virusi utiču na sve druge sićušne podmorske organizme, poput planktona, koji proizvode više od polovine kiseonika koji udišemo i apsorbuje ugljen dioksid iz atmosfere.
- Bez mikroba bi Zemlja i njeni okeani, čak i naša ljudska tela, stala – rekao je istraživač Metju Salivan, dodajući da njegova laboratorija pomaže naučnicima da konačno vide skrivene viruse koji inficiraju te mikrobe.
Studija je objavljena u žurnalu "Sel".