Nova naredba u Indiji: Vlada oduzima akreditacije novinarima zbog lažnih vesti
Predviđena kazna do šest godina robije
Vlada Indije objavila je naredbu kojom se omogućava oduzimanje akreditacija novinarima samo zato što su optuženi za širenje "lažnih vesti", prenosi AP.
Pročitajte i:
Navodi se da je Ministarstvo informisanja i emitovanja programa saopštilo sinoć da će svakom novinaru koji je "stvarao i/ili propagirao lažne vesti" akreditacija biti oduzeta do okončanja istrage.
AP navodi da se u saopštenju ne definiše ko novinara može da prijavi, ali će prva kazna biti oduzimanje akreditacije za praćenje vladinih događaja na šest meseci. U slučaju ponavljanja prestupa zabrana se produžzava na godinu dana, a ako novinar treći put bude optužen za širenje "lažnih vesti", akreditacija mu se oduzima zauvek.
Navodi se da će istragu voditi grupe koje uključuju novinare, vlasnike medija i ponekad političare. U Maleziji je juče usvojen novi zakon protiv "lažnih vesti", za čije kršenje je predviđena kazna do šest godina robije. Kritičari smatraju da će ovaj zakon biti zloupotrebljen protiv opozicije i slobode.
Uprkos protivljenju opozicionih poslanika da će novi zakon Maleziju "približiti diktaturi", usvojen je u parlamentu posle žustre rasprave sa 123 glasa "za" i 64 "protiv".
Prvi predlog je bio da se kršenje zakona kažnjava sa deset godina zatvora i novčanom kaznom do 128.000 dolara, ali je kasnije vlada smanjila predviđenu zatvorsku kaznu na šest godina, prenosi AP. Aktivisti za zaštitu ljudskih prava smatraju da će zakon biti iskorišćen za obuzdavanje diskusije o finansijskom skandalu od više milijardi dolara, u koji je umešan maležanski premijer Nadžib Razak.
Pred kamerama: Presuda bivšoj predsednici Južne Koreje uživo na televiziji
Saudijski prestolonaslednik Salman: Izrael ima pravo na državu kao i Palestina
Kako se očekuje, Razak će u narednih nekoliko dana raspisati izbore. Strahuju se, navodi AP, i da bi zakon, koji se odnosi na sve medije pa čak i strane van Malezije, mogao da bude upotrebljen protiv kritika u vezi sa manipulacijom glasova ili drugih aspekata izbornog procesa.
Ministarka pravosuđa Malezije Azalina Otma je u februaru izjavila da je ovaj zakon neophodan, jer "lažne vesti ugrožavaju nacionalnu bezbednost".