Нова наредба у Индији: Влада одузима акредитације новинарима због лажних вести
Предвиђена казна до шест година робије
Влада Индије објавила је наредбу којом се омогућава одузимање акредитација новинарима само зато што су оптужени за ширење "лажних вести", преноси АП.
Прочитајте и:
Наводи се да је Министарство информисања и емитовања програма саопштило синоћ да ће сваком новинару који је "стварао и/или пропагирао лажне вести" акредитација бити одузета до окончања истраге.
АП наводи да се у саопштењу не дефинише ко новинара може да пријави, али ће прва казна бити одузимање акредитације за праћење владиних догађаја на шест месеци. У случају понављања преступа забрана се продужзава на годину дана, а ако новинар трећи пут буде оптужен за ширење "лажних вести", акредитација му се одузима заувек.
Наводи се да ће истрагу водити групе које укључују новинаре, власнике медија и понекад политичаре. У Малезији је јуче усвојен нови закон против "лажних вести", за чије кршење је предвиђена казна до шест година робије. Критичари сматрају да ће овај закон бити злоупотребљен против опозиције и слободе.
Упркос противљењу опозиционих посланика да ће нови закон Малезију "приближити диктатури", усвојен је у парламенту после жустре расправе са 123 гласа "за" и 64 "против".
Први предлог је био да се кршење закона кажњава са десет година затвора и новчаном казном до 128.000 долара, али је касније влада смањила предвиђену затворску казну на шест година, преноси АП. Активисти за заштиту људских права сматрају да ће закон бити искоришћен за обуздавање дискусије о финансијском скандалу од више милијарди долара, у који је умешан малежански премијер Наџиб Разак.
Пред камерама: Пресуда бившој председници Јужне Кореје уживо на телевизији
Саудијски престолонаследник Салман: Израел има право на државу као и Палестина
Како се очекује, Разак ће у наредних неколико дана расписати изборе. Страхују се, наводи АП, и да би закон, који се односи на све медије па чак и стране ван Малезије, могао да буде употребљен против критика у вези са манипулацијом гласова или других аспеката изборног процеса.
Министарка правосуђа Малезије Азалина Отма је у фебруару изјавила да је овај закон неопходан, јер "лажне вести угрожавају националну безбедност".