NOVO BRITANSKO ISTRAŽIVANJE NE ULIVA NADU: Antitela ipak ne traju toliko dugo, a jedna činjenica još više zabrinjava
Novo britansko istraživanje i nije toliko ohrabrujuće.
Osobe koje su prebolele kovid-19 vrlo verovatno imaju imunitet koji traje najmanje pet meseci, ali postoje i dokazi da osobe s antitelima takođe mogu da nose i šire virus, pokazali su rezultati istraživanja u Velikoj Britaniji.
KORONA ĆE OSTATI ZAUVEK S NAMA? Direktor "Moderne" šokirao izjavom, šta nas sve čeka
LATINSKA AMERIKA OKOVANA KORONOM: Brojke nikako da padnu, u Brazilu dnevno 60 hiljada zaraženih
KINESKI NAUČNICI DOŠLI DO VELIKOG OTKRIĆA: Jedna stvar u ljudskom organizmu utiče na borbu sa kovidom
Preliminarni rezultati naučnika Državne agencije za zdravstvo Engleske (PHE) pokazali su da su slučajevi ponovne zaraze kod ljudi koji su preboleli kovid-19, retki. Od 6.614 slučajeva zaraze posmatranih tokom studije, ponovo su se zarazile tek 44 osobe.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da ta saznanja znače da bi osobe koje su bile u dodiru s virusom u prvom talasu pandemije početkom 2020, sada ponovno mogle da budu podložne zarazi.
Upozoravaju i da bi osobe sa takozvanim prirodnim imunitetom, koji je stečen kroz zarazu koronavirusom, mogle da nose SARS-Cov-2 virus u nosu i grlu i da ga prenesu na druge.
- Znamo da je većina onih koji su bili zaraženi i razvili antitela zaštićeni od reinfekcije, ali još uvek ne znamo koliko dugo ta zaštita traje - kazala je savetnica na PHE-u i jedna od rukovodilaca studije Suzan Hopkins.
- To znači da iako neko veruje da je zaštićen jer je već preboleo zarazu, može da bude uveren da je vrlo malo verovatno da će razviti ozbiljne simptome infekcije. Ali postoji rizik da će se zaraziti i tu zarazu preneti na druge - istakla je.
U studiji se navodi da se nalazi istraživanja ne odnose na antitela ili druge imune reakcije stečene vakcinom protiv kovida-19, a da će se te reakcije istraživati kasnije ove godine.
Istraživanje je sprovedeno na desetinama hiljada zdravstvenih radnika u Velikoj Britaniji koji su se na prisutnost infekcije i antitela redovno testirali od juna prošle godine.