Obeleženo 75 godina najveće POBEDE: Rusija slavi veliki praznik (VIDEO)
Staljingradska bitka ostaje upamćena kao jedna od najvećih u istoriji čovečanstva
U Volgogradu, nekadašjem Staljingradu, održana je vojna parada povodom 75. godina od čuvene Staljingradske bitke, koju je ispratilo oko 30.000 ljudi.
Pročitajte i:
General pukovnik Aleksandar Dvornikov je tom prilikom izjavio da je oslobođenje Staljingrada od fašističkih osvajača važan događaj u istoriji Rusije, ali i ruske vojske.
- Kod Staljingrada, Sevastopolja, Novorosijska i Kreča održane su slavne pobede koje su izmenile tok Drugog svetskog rata. Naša vojska je odbranila teritorijalni suverenitet Sovjetskog Saveza. Južni vojni okrug, koji je naslednik tih snaga koje su se borile na ovom delu zemlje, danas nastavljaju da obezbeđuju mir na jugu Rusije - rekao je.
Vojna parada je održana na trgu Palih boraca u Volgogradu, na kojoj je učestvovalo više od 1.500 vojnika i oficira Južnog vojnog okruga ruske vojske, kao i polaznici akademija Ministarstva za unutrašnje poslove i vanredne situacije, kadeti, pripadnici Nacionalne garde.
APSOLUTNI FAVORIT: Za Putina će glasati skoro 70 odsto Rusa, ostali nemaju šanse
Staljingradska bitka postaće upamćena kao jedna od najvećih bitaka u istoriji čovečanstva. Budući da je trajala dugih 5 meseci i odnela preko milion žrtava označena je za prekretnicu Drugog svetskog rata. Dosta je posledica bitke koja je odredila dalji tok rata, a mi ćemo izdvojiti 5 najvažnijih.
1. Gubici na obe strane
Staljingradska bitka je bila jedna od najvećih i najkrvavijih bitaka u istoriji ratovanja. Procene variraju, ali borbe od avgusta 1942. do februara 1943 godine imale su za posledicu oko 2 miliona ranjenih i ubijenih, od čega više od milion mrtvih. Hitlerova opsesija da zauzme grad po svaku cenu, kao jedan od glavnih bastiona odbrane Sovjetskog Saveza i simbola sovjetskog komunizma, dovela je do krvoprolića. Sa druge Staljin je izdao čuvenu ''Naredbu 227'' kojom je zapravo zabranjeno povlačenje i predviđena borba do poslednjeg čoveka. Bitka je ostala specifična zbog načina borbe između nemačkih i sovjetskih vojnika. Borilo se za svaki metar, kuću i stan. Bitka je poznata i kao ''pacovska borba'' pošto je vrebala permanentna opasnost od snajpera, zaseda na ulicama pa čak i borbama u gradskoj kanalizaciji.
2. Prvi značajniji kopneni poraz Nemačke
Staljingrad je bila bitka u sklopu šireg plana ''Operacije plavo''. Plan je je imao za cilj izlazak nemačke vojske na Kavkaz gde bi dobili pristup nafti koja je bila preko potrebna nemačkim motorizovanim snagama. Maršal Georgij Žukov je to uvideo i Staljingradska bitka, u kojoj sovjetske snage nisu smele da propuste nemačku vojsku na putu do Kavkaza, je označila vrhunsku stratešku viziju. Nakon 18 meseci stalnog povlačenja pred nemačkim napadima Crvena armija je nakon pobede kod Staljingrada i povratila nadmoć nad protivnikom. Od tad sovjetska armija nije stala sve do Berlina.
3. Poraz Nemačke koji je dao nadu u pobedu čitavom svetu
Zbog napora i žrtava koji su Nemci pretrpeli kod Staljingrada ostali nemački frontovi su bili ugroženi. Nemci su od početka 1943. godine morali stalno da dopunjuje svoje snage na Istočnom frontu, što je svakako slabilo i ostale frontove u Africi, a nakon toga i u Evropi. Stalno se povlačeći, nemačka vojska nije mogla da zadrži invaziju Crvene armije na Istočnom frontu.
4. Totalni rat
Od poraza kod Staljingrada, Nemačka ulazi u period ''Totalnog rata''. Ovakav način ratovanja najavio je nemački ministar propagande Jezef Gebels u svom govoru u Sportpalastu. Govor je ustvari bio poziv da se ujedine ljudi svih profesija, mladi i stari kako bi se odnela pobeda u ratu koji su Nemci već počeli da gube. Poraz će i uslediti 2 godine nakon Gebelsovog govora.
5. Prekretnica Drugog svetskog rata
Među istoričarima postoji neslaganje oko toga šta označava prekretnicu rata. Neki smatraju da je ključan momenat zaustavljanje Nemaca kod Moskve, drugi da je Ulazak SAD u rat posle napada na Perl Harbor doneo prevagu na stranu saveznika. Međutim, kao što je več rečeno, Nemci nikad više nakon Staljingradske bitke nisu bili u većim ofanzivama u kojima bi mogli da okrenu tok rata u svoju korist. Bitka kod Staljingrada nije samo sačuvala milione Rusa od daljih napada Nemaca, već je na određeni način spasila i milione širom sveta tako što je označila početak kraja Drugog svetskog rata.