Ovo je možda NAJBIZARNIJI aerodrom na svetu: Šokiraćete se kad vidite gde se nalazi avionska pista
Neverovatno
Gibraltar zauzima površinu od 6,5 kvadratnih kilometara, ali ipak od 2013. ima svoju fudbalsku reprezentaciju, koju je priznala UEFA. Međutim, zbog nedostatka prostora, njegovih 30.000 stanovnika nemaju svoj, međunarodno priznati, fudbalski stadion, već su domaćini na stadionu u portugalskom gradu Faro.
EU na STAKLENIM NOGAMA! Šta će biti sa Gibraltarom, Škotskom, španskom Katalonijom nakon bregzita?!
Casually waiting for @British_Airways to take off so we can walk into Gibraltar! pic.twitter.com/DPYODxNMmG— Jerry Daykin (@jdaykin) July 2, 2017
Gibraltarska stena - najupadljivija karakteristika i najveća turistička atrakcija u zemlji - naime, zauzima 40 odsto teritorije. Upravo tu nailazimo i na sledeći kuriozitet britanskog prekomorskog poseda: oko 250 berberskih makaki majmuna, jedinih primata u Evropi koji žive u divljini. Zbog toga nije ni čudo što Gibraltar ponekad u šali nazivaju “Majmunskom stenom”.
GIBRALTAR NA UDARU ŠPANIJE U BRISELA: Nećemo biti žrtva Bregzita!
A stunning, beautiful #Levanter cloud over the Rock of #Gibraltar, early Sunday 02nd July @StormHour @RMetS #Clouds #Nubes #Meteorology pic.twitter.com/tg2o4VmQzv— MeteoGib (@MeteoGib) July 2, 2017
Ovo nisu jedine neobičnosti u vezi sa Gibraltarom. Ako dolazite avionom, sletećete na pistu dugu 2.000 metara, koja je sa leve i desne strane okružena morem. Ako dolazite kolima, moraćete da pređete preko nje, a tada može da vam se dogodi da se zaglavite u saobraćaju neposredno po prelasku granice sa Španijom. Avionski saobraćaj ima prednost u odnosu na drumski, pa automobili i pešaci više puta dnevno moraju da sačekaju u proseku desetak minuta (ponekad i dva sata) ispred rampe (onda kada avioni sleću ili poleću).
SPOR LONDONA I MADRIDA OKO GIBRALTARA: Posle Bregzita sve se MENJA!
#Gibraltar #Airport
Only in the world whose runway cross the highway and traffic halt just like railway crossing... pic.twitter.com/KIZsOrQQmI— Bipin Trivedi (@BipinTrivedi2) June 24, 2017
Destinacije aviona su Velika Britanija (između ostalog, London i Mančester) i Tanger u Maroku, a tu su i teretni i privatni avioni.
Radi lakšeg regulisanja saobraćaja, još od 2007. postoje planovi za izgradnju tunela sa četiri saobraćajne trake, koji bi prolazio ispod piste. Ovo bi najviše koristilo lokalnom stanovništvu, koje više puta dnevno prelazi granicu i žuri da stigne u grad, koji je udaljen svega 460 metara. Tunel je trebalo da bude otvoren 2009, ali radovi i dalje traju.