Ово је можда НАЈБИЗАРНИЈИ аеродром на свету: Шокираћете се кад видите где се налази авионска писта
Невероватно
Гибралтар заузима површину од 6,5 квадратних километара, али ипак од 2013. има своју фудбалску репрезентацију, коју је признала УЕФА. Међутим, због недостатка простора, његових 30.000 становника немају свој, међународно признати, фудбалски стадион, већ су домаћини на стадиону у португалском граду Фаро.
ЕУ на СТАКЛЕНИМ НОГАМА! Шта ће бити са Гибралтаром, Шкотском, шпанском Каталонијом након брегзита?!
Casually waiting фор @British_Airways то таке off со we цан walk инто Гибралтар! pic.twitter.com/DPYODxNMmG— Jerry Daykin (@jdaykin) July 2, 2017
Гибралтарска стена - најупадљивија карактеристика и највећа туристичка атракција у земљи - наиме, заузима 40 одсто територије. Управо ту наилазимо и на следећи куриозитет британског прекоморског поседа: око 250 берберских макаки мајмуна, јединих примата у Европи који живе у дивљини. Због тога није ни чудо што Гибралтар понекад у шали називају “Мајмунском стеном”.
ГИБРАЛТАР НА УДАРУ ШПАНИЈЕ У БРИСЕЛА: Нећемо бити жртва Брегзита!
А stunning, беаутифул #Levanter cloud овер the Роцк оф #Gibraltar, early Sunday 02нд July @StormHour @RMetS #Clouds #Nubes #Meteorology pic.twitter.com/tg2o4VmQzv— МетеоГиб (@MeteoGib) July 2, 2017
Ово нису једине необичности у вези са Гибралтаром. Ако долазите авионом, слетећете на писту дугу 2.000 метара, која је са леве и десне стране окружена морем. Ако долазите колима, мораћете да пређете преко ње, а тада може да вам се догоди да се заглавите у саобраћају непосредно по преласку границе са Шпанијом. Авионски саобраћај има предност у односу на друмски, па аутомобили и пешаци више пута дневно морају да сачекају у просеку десетак минута (понекад и два сата) испред рампе (онда када авиони слећу или полећу).
СПОР ЛОНДОНА И МАДРИДА ОКО ГИБРАЛТАРА: После Брегзита све се МЕЊА!
#Gibraltar #Airport
Only ин the world whose runway cross the highway анд traffic халт јуст like railway crossing... pic.twitter.com/KIZsOrQQmI— Бипин Триведи (@BipinTrivedi2) Јуне 24, 2017
Дестинације авиона су Велика Британија (између осталог, Лондон и Манчестер) и Тангер у Мароку, а ту су и теретни и приватни авиони.
Ради лакшег регулисања саобраћаја, још од 2007. постоје планови за изградњу тунела са четири саобраћајне траке, који би пролазио испод писте. Ово би највише користило локалном становништву, које више пута дневно прелази границу и жури да стигне у град, који је удаљен свега 460 метара. Тунел је требало да буде отворен 2009, али радови и даље трају.