Piratska kraljica bila je dovoljno hrabra da ZARATI SA IMPERIJOM , a kada je delovalo da nema izlaza, uradila je NEŠTO NEZAMISLIVO
Priče o njenoj hrabrosti opevane su u mnogim narodnim pesmama
Piratska kraljica Grejs Omejli vladala je otvorenim morima, potčinila englesku krunu svojoj volji i uzdigla se na vrh sveta.
Pročitajte i:
Dok se kraljica Škotske Meri povinovala engleskoj kraljici Elizabeti Prvoj, druga kraljica se usprotivila monarhiji koja je želela da prisvoji njenu zemlju, i 40 godina predstavljala strah i trepet za engleske brodove.
Ova buntovnica delila je mnoge osobine sa Elizabetom Prvom. Bile su vršnjakinje, uspela je u svetu muškaraca, imala lojalnost svojih muških podanika i navikla je da pobeđuje.
Ali, dok je Elizabeta vladala Engleskom, Grejs je vladala znatno manjim ostrvskim klanovima Irske. Grejs je rođena oko 1530. godine, a njen otac je vladao klanom na zapadnoj obali Irske, gde se obogatio od piraterije, ali i trgovine sa Francuskom i Španijom. Kada joj je otac umro, postala je kraljica svog klana i znala je kako da upravlja u političkom svetu i sklapa saveze. Dva puta se udavala, a njena moć je svaki put rasla. Kada je
njen prvi muž umro 1554. godine, nasledila je njegove ratne brodove i zamak, a 1567. godine se razvela od drugog muža, uzela mu zamak, i nekako ipak zadržala njegovu lojalnost kao saveznika.
Na vrhuncu moći imala je stotine muškaraca i veliki proj brodova pod kontrolom. Iz svoje baze je kontrolisala sve brodove koji su prolazili i zahtevala da plate za bezbedan prolaz. Priče o njenoj hrabrosti i veštini kao moreplovca opevane su u mnogim irskim narodnim pesmama. Tako su jednom prilikom turski gusari napali njen brod dan nakon što se porodila. Kada su se Turci popeli na brod izašla je iz kabine sa dve kubure i ubila njihove oficire, dok su se ostali razbežali.
Ipak, najpoznatija priča vezana je za kraljicu Elizabetu, koja je došla na vlast 1558. godine, i koja je želela da poveća vlast nad Irskom. Grejs se oduprela zahtevu krune i krenula u piratsku borbu, napadajući engleske brodove. Do 1574. godine Englezima je bilo dosta, i poslali su vojsku da napadne Grejsin dvorac, ali ih je u ratu koji je trajao nekoliko nedelja - porazila. Međutim, Grejs je poražena od strane ser Ričarda Bingama koji je 1584. godine dobio kontrolu nad njenim oblastima.
Bingamov brat je ubio Grejsinog najstarijeg sina, dok je Ričard zarobio najmlađeg. Zauzeo je njenu tvrđavu, konfiskovao zemlju, toku i flotu, i bacio Grejs na kolena. Činilo se da nema izlaza, ali je izvela nešto nezamislivo, i u proleće 1593. godine tražila prijem kod kraljice Elizabete, koja je na to pristala.
Kako piše ATI, odbila je da se pokloni, ponela sa sobom bodež, i odbila titulu grofice koju joj je Elizabeta ponudila. Ali je Omajli ipak uspela da postigne dogovor - njen sin je oslobođen, a zemlje su joj vraćene, u zamenu za njenu pomoć u borbama protiv neprijatelja Engleske u inostranstvu. Umrla je 1603, iste godine kada i Elizabeta Prva.