Пиратска краљица била је довољно храбра да ЗАРАТИ СА ИМПЕРИЈОМ , а када је деловало да нема излаза, урадила је НЕШТО НЕЗАМИСЛИВО
Приче о њеној храбрости опеване су у многим народним песмама
Пиратска краљица Грејс Омејли владала је отвореним морима, потчинила енглеску круну својој вољи и уздигла се на врх света.
Прочитајте и:
Док се краљица Шкотске Мери повиновала енглеској краљици Елизабети Првој, друга краљица се успротивила монархији која је желела да присвоји њену земљу, и 40 година представљала страх и трепет за енглеске бродове.
Ова бунтовница делила је многе особине са Елизабетом Првом. Биле су вршњакиње, успела је у свету мушкараца, имала лојалност својих мушких поданика и навикла је да побеђује.
Али, док је Елизабета владала Енглеском, Грејс је владала знатно мањим острвским клановима Ирске. Грејс је рођена око 1530. године, а њен отац је владао кланом на западној обали Ирске, где се обогатио од пиратерије, али и трговине са Француском и Шпанијом. Када јој је отац умро, постала је краљица свог клана и знала је како да управља у политичком свету и склапа савезе. Два пута се удавала, а њена моћ је сваки пут расла. Када је
њен први муж умро 1554. године, наследила је његове ратне бродове и замак, а 1567. године се развела од другог мужа, узела му замак, и некако ипак задржала његову лојалност као савезника.
На врхунцу моћи имала је стотине мушкараца и велики прој бродова под контролом. Из своје базе је контролисала све бродове који су пролазили и захтевала да плате за безбедан пролаз. Приче о њеној храбрости и вештини као морепловца опеване су у многим ирским народним песмама. Тако су једном приликом турски гусари напали њен брод дан након што се породила. Када су се Турци попели на брод изашла је из кабине са две кубуре и убила њихове официре, док су се остали разбежали.
Ипак, најпознатија прича везана је за краљицу Елизабету, која је дошла на власт 1558. године, и која је желела да повећа власт над Ирском. Грејс се одупрела захтеву круне и кренула у пиратску борбу, нападајући енглеске бродове. До 1574. године Енглезима је било доста, и послали су војску да нападне Грејсин дворац, али их је у рату који је трајао неколико недеља - поразила. Међутим, Грејс је поражена од стране сер Ричарда Бингама који је 1584. године добио контролу над њеним областима.
Бингамов брат је убио Грејсиног најстаријег сина, док је Ричард заробио најмлађег. Заузео је њену тврђаву, конфисковао земљу, току и флоту, и бацио Грејс на колена. Чинило се да нема излаза, али је извела нешто незамисливо, и у пролеће 1593. године тражила пријем код краљице Елизабете, која је на то пристала.
Како пише АТИ, одбила је да се поклони, понела са собом бодеж, и одбила титулу грофице коју јој је Елизабета понудила. Али је Омајли ипак успела да постигне договор - њен син је ослобођен, а земље су јој враћене, у замену за њену помоћ у борбама против непријатеља Енглеске у иностранству. Умрла је 1603, исте године када и Елизабета Прва.