Poljski lekar spasio 8.000 Jevreja sigurne smrti: Nacisti ni na tren nisu posumnjali u njegov trik (VIDEO)
Odigrao je maestralno
Kakve veze ima pivo s drevnim vavilonskim boginjama Siris i Nikamasi? Čime je mesto u istoriji zaslužio lekar Eugenije Lazovski? Kada rukavice postaju sastavni deo damske mode? Evo nekih zanimljivih istorijskih činjenica koje verovatno niste znali.
RUSKI LOVAC SU-30 ISPRATIO AMERIČKOG ŠPIJUNA! Još jedan neželjeni susret ljutih rivala iznad Crnog mora (VIDEO)
ČUDO PRIRODE U RUSIJI: U najhladnijem selu na svetu gori požar, niko nema objašnjenje (VIDEO)
ŠUŠKA SE DA PRINC VILIJAM IMA LJUBAVNICU: Kejt Midlton besna, Čarlsov sin se tajno viđa sa zgodnom brinetom (FOTO)
1. Stari Vavilonci svakodnevno su konzumirali pivo, a koristili su ga i u pripremanju lekova. Boginje Siris i Nikamasi smatrali su zaštitnicama ovog zlaćanog nektara, pa su određene količine napitka bile rezervisane za ceremonije u hramovima.
2. U ruralnim krajevima Italije u srednjem veku bilo je rašireno praznoverje da susret s belim životinjama u jutarnjim satima jamči sreću, dok onaj sa crnim – agentima Nečastivog – donosi zlu kob.
3. Tokom Drugog svetskog rata, poljski lekar Eugenije Lazovski (1913. – 2006.) lažirao je epidemiju tifusa oko Rozvadova. U strahu od zaraze, nacisti su čitav grad stavili u karantin, čime je više od osam hiljada Jevreja spašeno od deportacije u koncentracione logore.
4. Rubikova kocka, trodimenzionalna mehanička igračka koja može da posluži kao priručni test inteligencije, nazvana je po svome izumitelju, mađarskom vajaru i profesoru arhitekture Ernu Rubiku. Godine 1974., kad ju je stvorio, Rubiku je trebalo mesec dana da složi svoju "Čarobnu kocku". U junu 2018. jedan mladić je postavio svetski rekord – učinio je to za četiri minute i dvadeset dve sekunde!
5. Rukavice se spominju još u Homerovoj "Odiseji", a veću popularnost doživele su u ranom srednjem veku: izrađene od kože, bile su čest deo vojničke opreme. Kao modni dodatak, žene iz visokog društva počele su da ih nose u trinaestom veku, a najskuplje su bile one od svile, koje su pokrivale čitave ruke. Pre nego što bi ih navukle, ponosne vlasnice temeljno bi ih zalile parfemom.
6. Engleski pesnik i samouki slikar Vilijam Blejk (1757. – 1827.) u mnogo čemu je bio ispred svog vremena, pa ne čudi podatak da se često susretao s nerazumevanjem i porugama savremenika. Na primer, njegova izložba iz 1809. godine dobila je samo jednu kritiku likovnih "znalaca", a i ta se sastojala samo od jedne reči: "Ludak".
7. Pod uticajem istoka, u Vizantiji je u sedmom veku uvedena nova "moda" po pitanju telesnog kažnjavanja – odsecanje nosa. Ova procedura po pravilu se primenjivala na zbačenim carevima ili neuspelim pretendentima na presto. Odstranjivanje središnjeg dela lica bio je simboličan način da se pokaže kako su nedostojni carske vlasti.