Пољски лекар спасио 8.000 Јевреја сигурне смрти: Нацисти ни на трен нису посумњали у његов трик (ВИДЕО)
Одиграо је маестрално
Какве везе има пиво с древним вавилонским богињама Сирис и Никамаси? Чиме је место у историји заслужио лекар Еугеније Лазовски? Када рукавице постају саставни део дамске моде? Ево неких занимљивих историјских чињеница које вероватно нисте знали.
РУСКИ ЛОВАЦ СУ-30 ИСПРАТИО АМЕРИЧКОГ ШПИЈУНА! Још један нежељени сусрет љутих ривала изнад Црног мора (ВИДЕО)
ЧУДО ПРИРОДЕ У РУСИЈИ: У најхладнијем селу на свету гори пожар, нико нема објашњење (ВИДЕО)
ШУШКА СЕ ДА ПРИНЦ ВИЛИЈАМ ИМА ЉУБАВНИЦУ: Кејт Мидлтон бесна, Чарлсов син се тајно виђа са згодном бринетом (ФОТО)
1. Стари Вавилонци свакодневно су конзумирали пиво, а користили су га и у припремању лекова. Богиње Сирис и Никамаси сматрали су заштитницама овог злаћаног нектара, па су одређене количине напитка биле резервисане за церемоније у храмовима.
2. У руралним крајевима Италије у средњем веку било је раширено празноверје да сусрет с белим животињама у јутарњим сатима јамчи срећу, док онај са црним – агентима Нечастивог – доноси злу коб.
3. Током Другог светског рата, пољски лекар Еугеније Лазовски (1913. – 2006.) лажирао је епидемију тифуса око Розвадова. У страху од заразе, нацисти су читав град ставили у карантин, чиме је више од осам хиљада Јевреја спашено од депортације у концентрационе логоре.
4. Рубикова коцка, тродимензионална механичка играчка која може да послужи као приручни тест интелигенције, названа је по своме изумитељу, мађарском вајару и професору архитектуре Ерну Рубику. Године 1974., кад ју је створио, Рубику је требало месец дана да сложи своју "Чаробну коцку". У јуну 2018. један младић је поставио светски рекорд – учинио је то за четири минуте и двадесет две секунде!
5. Рукавице се спомињу још у Homerovoj "Одисеји", а већу популарност доживеле су у раном средњем веку: израђене од коже, биле су чест део војничке опреме. Као модни додатак, жене из високог друштва почеле су да их носе у тринаестом веку, а најскупље су биле оне од свиле, које су покривале читаве руке. Пре него што би их навукле, поносне власнице темељно би их залиле парфемом.
6. Енглески песник и самоуки сликар Вилијам Блејк (1757. – 1827.) у много чему је био испред свог времена, па не чуди податак да се често сусретао с неразумевањем и поругама савременика. На пример, његова изложба из 1809. године добила је само једну критику ликовних "зналаца", а и та се састојала само од једне речи: "Лудак".
7. Под утицајем истока, у Византији је у седмом веку уведена нова "мода" по питању телесног кажњавања – одсецање носа. Ова процедура по правилу се примењивала на збаченим царевима или неуспелим претендентима на престо. Одстрањивање средишњег дела лица био је симболичан начин да се покаже како су недостојни царске власти.