ČUDO PRIRODE U RUSIJI: U najhladnijem selu na svetu gori požar, niko nema objašnjenje (VIDEO)
Neverovatan prizor
Alarmantni "zombi požari" su usnimljeni kako gore u blizini najhladnijeg sela na svetu uprkos temperaturama daleko ispod nule.
RUSKI LOVAC SU-30 ISPRATIO AMERIČKOG ŠPIJUNA! Još jedan neželjeni susret ljutih rivala iznad Crnog mora (VIDEO)
"KORAK KA TAMI" Članica EU uvodi nove mere zbog kovida-19, prvog marta sledi velika promena u čitavoj zemlji
SPREČITI DOK NE BUDE PREKASNO! Moskva upozorila na veliku opasnost koja preti Evropi
Ojmjakon, selo u Sibiru na severoistoku Rusije, veruje se da je najhladnije ljudsko naselje na svetu, a zabeležena je temperatura od čak minus 60 stepeni.
Međutim, uprkos ovim neverovatno niskim temperaturama, šumski požari koji su izbili tokom leta nastavljaju da gore čak i ispod dubokog snega, što je fenomen koji je poznat kao "zombi požar".
Neprekidni oblaci dima se vide ispod dubokih snežnih nanosa, samo oko 3,6 kilometara dalje od Ojmjakona i susednog sela Kara Tumul.
Uprkos gašenju požara na površini, plamen može da nastavi da tinja pod snegom zahvaljujući obilju treseta i gasa metana, što znači da kada se sneg u proleće otopi, vatra bi se odmah ponovo proširila.
Neverovatan prizor zabeležio je fotograf Semjon Sivcev.
- Snimao sam ih u blizini travnjaka kod sela Kara Tumul, nedaleko od Ojmjakona. Bilo je to u oblasti gde su leti goreli požari - rekao je Semjon.
Ova oblast izvan Ojmjakona bila je prva u kojoj su izbili šumski požari ranije ove godine, a satelitski snimci pokazuju plamen 1. maja 2021.
Ono što je usledilo bila je najgora do sada sezona šumskih požara u Jakutiji, najhladnijoj i najvećoj teritoriji Rusije, sa preko 8 miliona hektara šume uništeno u požarima.
Semjon je bio svedok velikog broja takvih zombi požara oko Ojmjakona, a neki od njih su na kraju ugašeni otapanjem snega u proleće.
- Znam najmanje jedan zombi tresetni požar koji gori nekoliko godina u oblasti Mundulah, nedaleko od Ojmjakona - rekao je on.
Zombi požari su retka pojava koja se javlja u zemljama sa ekstremno hladnom klimom poput severne Kanade, Aljaske i Rusije, a stručnjaci veruju da će se sve češće javljati kao rezultat klimatskih promena i šumskih požara.