ŠTA MISLITE KO STOJI IZA REVOLUCIJE U BOLIVIJI? Kome je ovaj SRBIN ponos, a kome sramota, procenite sami (FOTO)
Iskustvo stekao rušenjem Miloševića, a sada ruši vlade širom sveta!
Organizacija CANVAS Srđe Popovića, nekadašnjeg lidera "Otpora", obučavala protivnike bolivijskog predsednika Eva Moralesa, koji je nakon višenedeljnih protesta bio prinuđen da podnese ostavku.
Bivši "otporaš" i produžena ruka američke CIA Srđa Popović odgovoran je za rušenje levičarske vlade Eva Moralesa u Boliviji.
Uprkos nedostatku kvoruma u Senatu: ŽANIN ANJES SE PROGLASILA PREDSENICOM BOLIVIJE! (VIDEO)
DONALD TRAMP OTKRIVA: Amerika zna lokaciju trećeg čoveka Islamske države!
Morales po dolasku u Meksiko: Ova zemlja mi je spasila život! (FOTO)
Popovićeva organizacija, naslednica "Otpora", Centar za primenjenu nenasilnu akciju i strategiju (CANVAS), obučavala je opoziciju u Boliviji i njihove kadrove slala na indoktrinaciju u SAD.
Liderka opozicije
Hanise Vaka Daza pohađala Kenedijevu školu prava na Harvardu u SAD, na kojoj predaju profesori povezani sa CANVAS-om i CIA
Prema navodima medija u Južnoj Americi, Popovićev CANVAS obučio je Hanise Vaka Dazu, koja je bila jedna od vođa protesta protiv Moralesa. Ona je čak pohađala Kenedijevu školu prava na Harvardu u SAD, na kojoj predaju profesori povezani sa CANVAS-om i CIA. O tome da je bila bliska s Popovićem govori i fotografija na društvenim mrežama na kojoj su njih dvoje zagrljeni u društvu još jednog muškarca.
ZNATE LI KAKO JE IZGLEDALA TAJNA SLUŽBA CARA DUŠANA? Tehnika naših "špijuna" ostaviće vas bez teksta!
- Daza je započela borbu protiv Moralesa još 2017. Tada je učestvovala u protestima koji su potresli Boliviju. U međuvremenu je prošla obuku CANVAS-a, čiji je osnivač srušio Slobodana Miloševića, a onda i režime širom sveta - od Evrope, preko Afrike i Bliskog istoka, do Južne Amerike. Ove godine, kad su gorele šume u Amazoniji, Daza je optužila Moralesa da je kriv za požare i predstavila se kao ekološka aktivistkinja, što joj je donelo svetsku popularnost. Međutim, sve vreme je radila na organizovanju masovnih protesta, koji su izbili nakon izbora u Boliviji 20. oktobra - pišu mediji u Južnoj Americi.
Srdjan Popović je na svom tviter profilu retvitovao poruku izvesnog Jaše Munka na kojem piše:
Ne, ostavka Eva Moralesa nije puč. T je jedna od najvećih pobeda koje je demokratija ostvarila poslednjih godina. Oba levičarska diktatora, kao što je venecuelanski Maduro, kao što je mađarski Orbam, trebaju da budu preplašeni.
Popoviću se očigledno jako dopala ova poruka, pa je postavio i na svoj profil, te ne bi čudilo da vidi sledeći angažman svoje organizacije CANVAS upravo u Mađarskoj u rušenju Orbana, koji zbog svojih principijalnih stavova nije preterano omiljen na Zapadu.
Morales, jedini Indijanac na čelu jedne države u Latinskoj Americi, za sebe je uvek govorio da je veliki borac protiv siromaštva i zemalja koje "promovišu imperijalizam i kolonijalizam". Zbog toga je verovatno i bio trn u oku SAD.
Kad je Morales prvi put izabran za predsednika 2006, Bolivija je imala najveću stopu nepismenosti u Latinskoj Americi - 16 odsto. Zemlja je bila izuzetno siromašna - čak 35 odsto populacije živelo je u "ekstremnom" siromaštvu, a 58,9 živelo je u "umerenom" siromaštvu.
Zahvaljujući Moralesovim merama, ekonomija je počela da raste, tako da je do 2014. "ekstremno" siromaštvo smanjeno za 43 odsto, a "umereno" za 25 procenata. Minimalna plata skočila je za 87,7 odsto, a socijalna davanja povećana su za 45 procenata.
Svim starima je dao penziju, bez obzira na to da li su radili ili ne. Majke su dobile dodatak, koji je bio uslovljen samo time da redovno vode decu kod lekara i da ih šalju u školu. Država je podelila stotine besplatnih traktora, kontrolisala je cenu goriva i naterala proizvođače hrane da prodaju robu na lokalnim pijacama umesto da je izvoze. Pare iz budžeta trošene su i na izgradnju puteva, vodovoda i električne mreže.
Sve to je uspeo bez nacionalizacije firmi, već tako što je podigao porez korporacijama koje su se bavile izvlačenjem nafte i gasa. Porez im je podigao sa 16 odsto na neverovatna 82 procenta. To je povećalo prihod od nacionalne nafte i gasa sa 173 miliona dolara 2002. na 1,4 milijarde u 2006. Kompanije su se u početku bunile i pretile da će otići iz Bolivije, međutim vremenom su pristale na nove uslove.
Oni dodaju da je Popovićev CANVAS samo američki posrednik, te da je jasno da iza svega zapravo stoji Vašington.
- CANVAS najviše finansira produžena ruka CIA - Nacionalna zadužbina za demokratiju, koja američkoj vladi služi za promociju promena režima po svetu. Popovićev CANVAS novac dobija i od ogranaka američkog Međunarodnog republikanskog instituta i Nacionalnog demokratskog instituta za međunarodne odnose. Prema procurelim mejlovima "Stratfora", privatne obaveštajne firme koju često nazivaju CIA u senci, CANVAS možda, kao nekad "Otpor", dobija sredstva direktno i od CIA - navode mediji u Latinskoj Americi.
Da je profesionalni obarač režima Srđa Popović umešan u puč u Boliviji piše čak i na sajtu CANVAS-a. U tekstu objavljenom pre nego što je Morales podneo ostavku navedeno je da se građani Bolivije suočavaju sa "sve autoritarnijom vladom".
- Predsednik Evo Morales pokušava da zaobiđe ustav kako bi sebi obezbedio još jedan mandat. Građani Bolivije ustaju protiv njega kako bi povratili demokratiju, koristeći nenasilne metode kao jedno od svojih najjačih oružja - navedeno je na sajtu CANVAS-a.
Evo Morales tvrdi da postoji "nelegalni" nalog za njegovo hapšenje.
- Izveštavam bolivijski narod i svet da je jedan policajac javno objavio da ima uputstva za sprovođenje protivpravne naredbe o mom hapšenju. Osim toga, nasilne grupe su provalile u moj dom - objavio je Morales na Tviteru.
Podsetimo, Morales je u nedelju podneo ostavku posle 14 godina na vlasti. To je uradio pod pritiskom vojske i policije, koje su zapretile da će izvesti puč posle višenedeljnih protesta. A ti protesti, inače, izbili su po već poznatom scenariju CANVAS-a. Opozicija je posle izbora 20. oktobra optužila Moralesa da je pobedio tako što je pokrao glasove. Zatim su opozicionari organizovali građane da izađu na ulice, a mirne demonstracije pretvorile su se u neviđeno nasilje pre nedelju dana.
Antivladini demonstranti napadali su Moralesove pristalice, čak i državne službenike, upali su u nacionalnu televiziju i pravili haos na ulicama. Troje ljudi poginulo je za nedelju dana nasilja, a čak 300 ih je povređeno. Morales je predložio da ponovi izbore, međutim policija i vojska stale su na stranu američkih imperijalista, koji su organizovali demonstracije, pa je predsednik Bolivije bio primoran da se povuče.
MISTERIJA U FRANCUSKOJ! Na obalu isplivalo 900 kilograma droge, a niko ne zna kako je tu završila
Otvorena ŠPIJUNSKA ŠKOLA u srcu Berlina: Agenti će učiti kako da spreče sajber napade i osujete teroriste
MORALESA NAZVALA TIRANINOM: Ko je ČELIČNA LEJDI koja sada upravlja Bolivijom?
''VOLEO BIH DA RODITELJI MOGU VIDETI OVO'' Pronađena podmornica koja je NESTALA pre 75 godina (FOTO/VIDEO)
Desničari održali "Marš nezavisnosti" u Poljskoj: Demonstranti uzvikivali parole protiv EU (FOTO/VIDEO)
JEDINSTVENI SLUČAJ U SVETU: Upoznajte čoveka koji je tokom svog života bio i MALI ČOVEK i DŽIN (VIDEO)