POSTOJE PROCEDURE KOJE MORAJU DA SE POŠTUJU! Sve je spremno: Poznat datum proglašenja pobednika izbora u Americi
Pored Elektorskog koledža, potvrđivanje pobednika predsedničkih izbora uključuje i Senat, Predstavnički dom i Nacionalni arhiv
Zvanično proglašenje pobednika na predsedničkim izborima u SAD je dug proces koji neće biti okončan do januara.
DŽONSON ODBIO PRITISKE: Britanija izlazi iz EU bez dogovora!
TRAMP ŠOKIRAO CEO SVET: Reči američkog predsednika dugo će se prepričavati (VIDEO)
HITNO SE OGLASIO MAKRON SA MESTA ZLOČINA! "Izvršen je teroristički napad": Otkrio zbog čega je UBIJEN NASTAVNIK
Taj proces obuhvata i Amerikance koji glasaju za elektore, elektore koji glasaju za predsednika, da bi potom Kongres proglasio pobednika, javlja Glas Amerike (VOA).
- Imamo dan izbora kada se biraju elektori, onda imamo dan u decembru kada se oni sastaju i glasaju za predsednika. Imamo i datum u januaru kada Kongres potrvrđuje glasove elektora - kaže Ejmi Dejsi, izvršna direktorka Sajn instituta za politiku na Američkom univerzitetu.
Pored Elektorskog koledža, potvrđivanje pobednika predsedničkih izbora uključuje i Senat, Predstavnički dom i Nacionalni arhiv.
Proces dug četiri meseca rezultat je kompromisa među "osnivačima nacije", koji nisu bili uvereni da se glasačima može poveriti da izaberu pravog vođu.
- To je uvedeno prvenstveno jer nije bilo poverenja u građanstvo da donese takvu odluku. Nisu verovali da američki narod treba direktno da bira predsednika i potpredsednika, ali nisu hteli ni da daju isključivo Kongresu pravo da bira - objašnjava Dejsi.
Stručnjaci za izbore predviđaju da će brojanje glasova ove godine trajati duže zbog pandemije korona virusa i povećanog broja glasača koji će glasati poštom, navodi VOA.
- To su pravne procedure koje moraju da se poštuju - kaže Lia Merivaki, asistentkinja za američku politiku na Univerzitetu Misisipija.
Kada 50 saveznih država i Distrikt Kolumbija izbroje sve glasove sa glasačkih mesta i glasove poštom, svaki guverner države izvlači listu elektora. Kopije tih lista se daju šefu Nacionalnog arhiva.
Elektori se potom sastaju u glavnim gradovima saveznih država, Distrikt Kolumbija u Vašingtonu, kako bi zvanično dali svoj glas za predsednika i potpredsednika.
To mora da se desi prvog ponedeljka posle druge srede u decembru, a ove godine to će biti 14. decembra, dodaje Glas Amerike.
Elektori u svakoj saveznoj državi popunjavaju Sertifikat o glasanju i šalju ga Senatu, Nacionalnom arhivu i državnim zvaničnicima.
Kada se to obavi, Elektorski koledž više nema dužnosti do sledećih predsedničkih izbora.
Poslednji korak se dešava 6. januara, kada se Kongres sastaje da izbroji glasove elektora i zvanično utvrdi pobednika.
Proces je uglavnom ceremonijalan, ali može biti i primedbi.
Tako je bilo 1969. godine i 2005, kada su uložene primedbe Elektorskom koledžu, ali su ih odbili i Senat i Predstavnički dom i sporni glasovi su ubrojani, podseća VOA.