ПОСТОЈЕ ПРОЦЕДУРЕ КОЈЕ МОРАЈУ ДА СЕ ПОШТУЈУ! Све је спремно: Познат датум проглашења победника избора у Америци
Поред Електорског колеџа, потврђивање победника председничких избора укључује и Сенат, Представнички дом и Национални архив
Званично проглашење победника на председничким изборима у САД је дуг процес који неће бити окончан до јануара.
ЏОНСОН ОДБИО ПРИТИСКЕ: Британија излази из ЕУ без договора!
ТРАМП ШОКИРАО ЦЕО СВЕТ: Речи америчког председника дуго ће се препричавати (ВИДЕО)
ХИТНО СЕ ОГЛАСИО МАКРОН СА МЕСТА ЗЛОЧИНА! "Извршен је терористички напад": Открио због чега је УБИЈЕН НАСТАВНИК
Тај процес обухвата и Американце који гласају за електоре, електоре који гласају за председника, да би потом Конгрес прогласио победника, јавља Глас Америке (ВОА).
- Имамо дан избора када се бирају електори, онда имамо дан у децембру када се они састају и гласају за председника. Имамо и датум у јануару када Конгрес потрврђује гласове електора - каже Ејми Дејси, извршна директорка Сајн института за политику на Америчком универзитету.
Поред Електорског колеџа, потврђивање победника председничких избора укључује и Сенат, Представнички дом и Национални архив.
Процес дуг четири месеца резултат је компромиса међу "оснивачима нације", који нису били уверени да се гласачима може поверити да изаберу правог вођу.
- То је уведено првенствено јер није било поверења у грађанство да донесе такву одлуку. Нису веровали да амерички народ треба директно да бира председника и потпредседника, али нису хтели ни да дају искључиво Конгресу право да бира - објашњава Дејси.
Стручњаци за изборе предвиђају да ће бројање гласова ове године трајати дуже због пандемије корона вируса и повећаног броја гласача који ће гласати поштом, наводи ВОА.
- То су правне процедуре које морају да се поштују - каже Лиа Мериваки, асистенткиња за америчку политику на Универзитету Мисисипија.
Када 50 савезних држава и Дистрикт Колумбија изброје све гласове са гласачких места и гласове поштом, сваки гувернер државе извлачи листу електора. Копије тих листа се дају шефу Националног архива.
Електори се потом састају у главним градовима савезних држава, Дистрикт Колумбија у Вашингтону, како би званично дали свој глас за председника и потпредседника.
То мора да се деси првог понедељка после друге среде у децембру, а ове године то ће бити 14. децембра, додаје Глас Америке.
Електори у свакој савезној држави попуњавају Сертификат о гласању и шаљу га Сенату, Националном архиву и државним званичницима.
Када се то обави, Електорски колеџ више нема дужности до следећих председничких избора.
Последњи корак се дешава 6. јануара, када се Конгрес састаје да изброји гласове електора и званично утврди победника.
Процес је углавном церемонијалан, али може бити и примедби.
Тако је било 1969. године и 2005, када су уложене примедбе Електорском колеџу, али су их одбили и Сенат и Представнички дом и спорни гласови су убројани, подсећа ВОА.