"Oslobodite se hladnoratovskog mentaliteta": Peking kritikuje američku politiku i upozorava na ozbiljne posledice
Sjedinjene Američke Države usvojile su Zakon o nacionalnoj odbrani za fiskalnu 2025. godinu, koji sadrži negativne stavove o Kini.
Portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova, Mao Ning, izjavila je da SAD iz godine u godinu manipulišu narativom o "kineskoj pretnji".
Nakon što je američki predsednik Džozef Bajden potpisao ovaj zakonski akt, Kina veoma žali i odlučno se protivi tome i uložila je ozbiljne proteste SAD, rekla je Mao, istovremeno pozivajući SAD da ne sprovode negativne odredbe koje se tiču Kine.
SAD su nastavile da trube o vojnoj podršci Tajvanu, zloupotrebljavajući državnu moć da bi ustremile na kinesku tehnologiju i ekonomski razvoj, ograničavajući trgovinu, ekonomsku i međuljudsku razmenu između Kine i SAD, podrivajući kineski suverenitet, bezbednost i razvoj i remeteći napore dve strane da stabilizuju bilateralne odnose, prenosi "Global tajms".
- Pozivamo SAD da se otarase svog hladnoratovskog mentaliteta i ideološke pristrasnosti, objektivno i racionalno posmatraju razvoj Kine i odnose Kine i SAD, iskreno poštuju princip jedne Kine i tri zajednička saopštenja Kine i SAD, istakla je Mao.
Ona je naglasila da Peking poziva Vašington da prestane da naoružava Tajvan, politizuje naučno-tehnološka, ekonomska i trgovinska pitanja, pronalazi izgovor za povećanje vojnih troškova i održavanje hegemonije, a ne da sprovodi negativne odredbe koje se tiču Kine, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova.
Mao je napomenula da će u suprotnom Kina preduzeti snažne i odlučne mere da zaštiti svoj suverenitet, bezbednost i razvojne interese.
Prema prošlonedeljnom izveštaju Rojtersa, ovaj zakonski akt usmerava resurse ka suprotstavljanju Kini. Između ostalog, zakon odobrava 300 miliona dolara za pomoć ostrvu Tajvan da stekne kapacitete od "protivbrodskih projektila i radara do obalske i protivraketne odbrane, kao i mere za jačanje diplomatske i ekonomske podrške" za ostrvo.
Takođe, podrazumeva nova ograničenja za Kinu i kineska preduzeća, uključujući i zahtev za izveštaje o kineskoj ekonomskoj perspektivi, biotehnološkoj industriji i sintetičkim opioidima.
Predlog zakona takođe proširuje zabranu vojsci da kupuje kineske proizvode, dodajući zabranu tehnologije dronova, preneo je Rojters.
Srbija Danas/RT Balkan