"Ослободите се хладноратовског менталитета": Пекинг критикује америчку политику и упозорава на озбиљне последице
Сједињене Америчке Државе усвојиле су Закон о националној одбрани за фискалну 2025. годину, који садржи негативне ставове о Кини.
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова, Мао Нинг, изјавила је да САД из године у годину манипулишу наративом о "кинеској претњи".
Након што је амерички председник Џозеф Бајден потписао овај законски акт, Кина веома жали и одлучно се противи томе и уложила је озбиљне протесте САД, рекла је Мао, истовремено позивајући САД да не спроводе негативне одредбе које се тичу Кине.
САД су наставиле да трубе о војној подршци Тајвану, злоупотребљавајући државну моћ да би устремиле на кинеску технологију и економски развој, ограничавајући трговину, економску и међуљудску размену између Кине и САД, подривајући кинески суверенитет, безбедност и развој и реметећи напоре две стране да стабилизују билатералне односе, преноси "Глобал тајмс".
- Позивамо САД да се отарасе свог хладноратовског менталитета и идеолошке пристрасности, објективно и рационално посматрају развој Кине и односе Кине и САД, искрено поштују принцип једне Кине и три заједничка саопштења Кине и САД, истакла је Мао.
Она је нагласила да Пекинг позива Вашингтон да престане да наоружава Тајван, политизује научно-технолошка, економска и трговинска питања, проналази изговор за повећање војних трошкова и одржавање хегемоније, а не да спроводи негативне одредбе које се тичу Кине, рекла је портпарол Министарства спољних послова.
Мао је напоменула да ће у супротном Кина предузети снажне и одлучне мере да заштити свој суверенитет, безбедност и развојне интересе.
Према прошлонедељном извештају Ројтерса, овај законски акт усмерава ресурсе ка супротстављању Кини. Између осталог, закон одобрава 300 милиона долара за помоћ острву Тајван да стекне капацитете од "противбродских пројектила и радара до обалске и противракетне одбране, као и мере за јачање дипломатске и економске подршке" за острво.
Такође, подразумева нова ограничења за Кину и кинеска предузећа, укључујући и захтев за извештаје о кинеској економској перспективи, биотехнолошкој индустрији и синтетичким опиоидима.
Предлог закона такође проширује забрану војсци да купује кинеске производе, додајући забрану технологије дронова, пренео је Ројтерс.
Србија Данас/РТ Балкан