PUTIN ČVRSTO: Rusija ne trguje teritorijama!
Uoči početka Istočnog ekonomskog foruma (IEF) predsednik Rusije Vladimir Putin dao je intervju međunarodnom informativni holdingu "Blumberg".
Tokom razgovora u Vladivostoku šef države dotakao je teme razvoja teritorije Dalekog istoka, saradnje sa Kinom, kao i pitanje spornih Kurilskih ostrva.
Vladimir Putin je u intervjuu Džon Mikltvejtu istakao da je, pre svega, IEF način da se privuče pažnja partnera Ruske Federacije i potencijalnih investitora na Daleki istok.
PATRIOTSKI: Većina Rusa uz Putina UPRKOS SANKCIJAMA!
- Obično kada govorimo o Dalekom istoku imamo u vidu i upravo Daleki istok — Primorski kraj i Habarovski kraj, to je Kamčatka, Čukotka, ali to je i takozvani Istočni Sibir. Sve ukupno, cela ova teritorija sadrži neverovatne resurse - naftu, gas, to je 90 odsto rezervi ruskog kalaja, 30 odsto rezervi ruskog zlata, 35 odsto rezervi šume, u ovim vodama je 70 odsto ruske ribe - rekao je predsednik Rusije u intervjuu za "Blumberg".
Putin je takođe istakao potencijal Dalekog istoka za razvoj vazduhoplovne i svemirske industrije.
- Mi smo u jednom od regiona Dalekog istoka pokrenuli novi ruski kosmodrom. Ovde se tradicionalno razvija avijacija, uključujući i borbena avijacija. Širom sveta poznati avioni "Su" proizvode se upravo na Dalekom istoku Rusije. Na kraju, mi ovde obnavljamo proizvodnju morskih brodova, pre svega za civilne potrebe - istakao je Putin.
SANKCIJE, ŠTA JE TO: Ruske devizne rezerve najveće u poslednjih 20 meseci
Vladimir Putin govorio je i o planovima za razvoj pozorišne i sajamske aktivnosti u regionu.
- Ovde otvaramo ogranak peterburškog Marinskog pozorišta. Planiramo da ovde otvorimo filijale peterburškog Ermitaža i Vaganovske baletske škole - dodao je predsednik.
- Ali postoji još jedan pravac koji je za nas veoma zanimljiv i perspektivan pored svega što sam naveo. To je biologija mora - naglasio je Putin.
- Tradicionalno i dugi niz godina ovde se nalazi jedan od vodećih instituta Akademije nauka Rusije upravo za proučavanje biologije mora. Znate, ovde pokrećemo novi centar. U okviru njega smo izgradili okeanarijum, koji neće biti samo platforma za javnost, kojoj će se, mislim, svideti komunikacija sa živom prirodom, već i deo samog Instituta za biologiju mora. Ovde se razvija zanimljiv, perspektivni klaster i veoma bismo želeli da naši potencijalni investitori, naše kolege iz inostranstva, pre svega iz zemalja Azijsko-pacifičkog regiona, više znaju o njemu - rekao je Putin.
KRVOPROLIĆE U PAKISTANU: Ekstremisti napali HRIŠĆANE, petoro mrtvih!
Odgovarajući na pitanje novinara o mogućnosti predaje Kurilskih ostrva Japanu, Putin je odgovorio da Rusija ne trguje teritorijama.
- Mi ne trgujemo teritorijama, iako je problem zaključivanja mirovnog sporazuma sa Japanom, naravno, ključan i mi bismo veoma želeli da sa našim japanskim prijateljima pronađemo rešenje za ovaj problem. Još 1956. godine je potpisan ugovor i, što začuđuje, njega je ratifikovao i Vrhovni Savet SSSR i japanski parlament. Ali zatim je japanska strana odbila da ga ispunjava, a potom je i Sovjetski Savez anulirao sve dogovore u okviru ovog sporazuma - dodao je ruski predsednik.
OPASNA PROVOKACIJA: INDIJA rasporedila rakete na granici sa KINOM
- Pre nekoliko godina japanske kolege su zamolile da se vratimo na razmatranje ove teme i mi smo to uradili, izašli smo im u susret - rekao je ruski predsednik. On je dodao da se ne govori ni o kakvoj razmeni niti prodaji. "Govorimo o pronalaženju rešenja tako da se nijedna strana ne oseti poraženom niti kao gubitnik", istakao je Putin.
Pri tome je predsednik prokomentarisao dogovor o predaji Kini dela teritorije ostrva Tarabarov, koji je kao primer naveo novinar "Blumberga".
- Mi ništa nismo davali, to su bile sporne teritorije i u vezi sa kojima smo vodili pregovore sa Kineskom Narodnom Republikom tokom 40 godina. Želim to da naglasim - 40 godina, i na kraju našli kompromis. Deo teritorije konačno je postao ruski, a deo teritorije konačno je postao deo Kineske Narodne Republike - odgovorio je Putin.
TRANSPACIFIČKO PARTNERSTVO: Kina i Kanada razmatraju stvaranje zone slobodne trgovine
Putin je, takođe, naglasio da je to bilo moguće isključivo zbog veoma visokog nivoa poverenja između Rusije i Kine.
- I ako postignemo isti visok nivo poverenja sa Japanom, onda ćemo i tu naći neki kompromis - uveren je Putin. Putin je skrenuo pažnju na ključnu razliku između pitanja vezanog za japansku istoriju i sa pregovorima Rusije i Kine.
NE PRIHVATAJU NOVOG PREDSEDNIKA: Zadah građanskog rata se širi Brazilom! (FOTO/VIDEO)
- Ona leži u činjenici da je japansko pitanje nastalo kao rezultat Drugog svetskog rata. A naši pregovori sa kineskim prijateljima oko pograničnih pitanja nemaju nikakve veze sa Drugim svetskim ratom i sa bilo kakvim vojnim sukobima - naglasio je ruski predsednik.
MAHERI MIROVNIH INICIJATIVA: Zbog čega je Norveška uspešna u rešavanju sukoba?
- Ako neko želi da počne da revidira rezultate Drugog svetskog rata, hajde da pokušamo da prodiskutujemo na tu temu. Ali onda ne treba diskutovati o Kaljiningradu, već i o istočnim zemljama Nemačke, o Ljvovu, koji je bio deo Poljske i tako dalje, i tako dalje. Tu su i Mađarska i Rumunija. Ako neko želi da otvori ovu Pandorinu kutiju i počne sa njom da radi, molim vas, izvolite i počnite - zaključio je Putin.