ПУТИН ЧВРСТО: Русија не тргује територијама!
Уочи почетка Источног економског форума (ИЕФ) председник Русије Владимир Путин дао је интервју међународном информативни холдингу "Блумберг".
Током разговора у Владивостоку шеф државе дотакао је теме развоја територије Далеког истока, сарадње са Кином, као и питање спорних Курилских острва.
Владимир Путин је у интервјуу Џон Миклтвејту истакао да је, пре свега, ИЕФ начин да се привуче пажња партнера Руске Федерације и потенцијалних инвеститора на Далеки исток.
ПАТРИОТСКИ: Већина Руса уз Путина УПРКОС САНКЦИЈАМА!
- Обично када говоримо о Далеком истоку имамо у виду и управо Далеки исток — Приморски крај и Хабаровски крај, то је Камчатка, Чукотка, али то је и такозвани Источни Сибир. Све укупно, цела ова територија садржи невероватне ресурсе - нафту, гас, то је 90 одсто резерви руског калаја, 30 одсто резерви руског злата, 35 одсто резерви шуме, у овим водама је 70 одсто руске рибе - рекао је председник Русије у интервјуу за "Блумберг".
Путин је такође истакао потенцијал Далеког истока за развој ваздухопловне и свемирске индустрије.
- Ми смо у једном од региона Далеког истока покренули нови руски космодром. Овде се традиционално развија авијација, укључујући и борбена авијација. Широм света познати авиони "Су" производе се управо на Далеком истоку Русије. На крају, ми овде обнављамо производњу морских бродова, пре свега за цивилне потребе - истакао је Путин.
САНКЦИЈЕ, ШТА ЈЕ ТО: Руске девизне резерве највеће у последњих 20 месеци
Владимир Путин говорио је и о плановима за развој позоришне и сајамске активности у региону.
- Овде отварамо огранак петербуршког Маринског позоришта. Планирамо да овде отворимо филијале петербуршког Ермитажа и Вагановске балетске школе - додао је председник.
- Али постоји још један правац који је за нас веома занимљив и перспективан поред свега што сам навео. То је биологија мора - нагласио је Путин.
- Традиционално и дуги низ година овде се налази један од водећих института Академије наука Русије управо за проучавање биологије мора. Знате, овде покрећемо нови центар. У оквиру њега смо изградили океанаријум, који неће бити само платформа за јавност, којој ће се, мислим, свидети комуникација са живом природом, већ и део самог Института за биологију мора. Овде се развија занимљив, перспективни кластер и веома бисмо желели да наши потенцијални инвеститори, наше колеге из иностранства, пре свега из земаља Азијско-пацифичког региона, више знају о њему - рекао је Путин.
КРВОПРОЛИЋЕ У ПАКИСТАНУ: Екстремисти напали ХРИШЋАНЕ, петоро мртвих!
Одговарајући на питање новинара о могућности предаје Курилских острва Јапану, Путин је одговорио да Русија не тргује територијама.
- Ми не тргујемо територијама, иако је проблем закључивања мировног споразума са Јапаном, наравно, кључан и ми бисмо веома желели да са нашим јапанским пријатељима пронађемо решење за овај проблем. Још 1956. године је потписан уговор и, што зачуђује, њега је ратификовао и Врховни Савет СССР и јапански парламент. Али затим је јапанска страна одбила да га испуњава, а потом је и Совјетски Савез анулирао све договоре у оквиру овог споразума - додао је руски председник.
ОПАСНА ПРОВОКАЦИЈА: ИНДИЈА распоредила ракете на граници са КИНОМ
- Пре неколико година јапанске колеге су замолиле да се вратимо на разматрање ове теме и ми смо то урадили, изашли смо им у сусрет - рекао је руски председник. Он је додао да се не говори ни о каквој размени нити продаји. "Говоримо о проналажењу решења тако да се ниједна страна не осети пораженом нити као губитник", истакао је Путин.
При томе је председник прокоментарисао договор о предаји Кини дела територије острва Тарабаров, који је као пример навео новинар "Блумберга".
- Ми ништа нисмо давали, то су биле спорне територије и у вези са којима смо водили преговоре са Кинеском Народном Републиком током 40 година. Желим то да нагласим - 40 година, и на крају нашли компромис. Део територије коначно је постао руски, а део територије коначно је постао део Кинеске Народне Републике - одговорио је Путин.
ТРАНСПАЦИФИЧКО ПАРТНЕРСТВО: Кина и Канада разматрају стварање зоне слободне трговине
Путин је, такође, нагласио да је то било могуће искључиво због веома високог нивоа поверења између Русије и Кине.
- И ако постигнемо исти висок ниво поверења са Јапаном, онда ћемо и ту наћи неки компромис - уверен је Путин. Путин је скренуо пажњу на кључну разлику између питања везаног за јапанску историју и са преговорима Русије и Кине.
НЕ ПРИХВАТАЈУ НОВОГ ПРЕДСЕДНИКА: Задах грађанског рата се шири Бразилом! (ФОТО/ВИДЕО)
- Она лежи у чињеници да је јапанско питање настало као резултат Другог светског рата. А наши преговори са кинеским пријатељима око пограничних питања немају никакве везе са Другим светским ратом и са било каквим војним сукобима - нагласио је руски председник.
МАХЕРИ МИРОВНИХ ИНИЦИЈАТИВА: Због чега је Норвешка успешна у решавању сукоба?
- Ако неко жели да почне да ревидира резултате Другог светског рата, хајде да покушамо да продискутујемо на ту тему. Али онда не треба дискутовати о Каљининграду, већ и о источним земљама Немачке, о Љвову, који је био део Пољске и тако даље, и тако даље. Ту су и Мађарска и Румунија. Ако неко жели да отвори ову Пандорину кутију и почне са њом да ради, молим вас, изволите и почните - закључио је Путин.