KORONA OSAKATILA AMERIČKU EKONOMIJU: Milioni građana su ugroženi, OPŠTI KOLAPS u najavi (VIDEO)
Bez dodatnih pomoći ni federalni moratorijum ne može sprečiti sve deložacije
Nakon deset meseci pandemije virusa korona Amerikanci duguju zakupnine u iznosu od oko 70 milijardi dolara a ako država ne produži paket pomoći, 30 do 40 miliona Amerikanaca moglo bi da ostane bez krova nad glavom, izveštava Si-bi-es njuz.
Psihijatar upozorava: Strepnja i neizvesnost u doba pandemije vode u blagu depresiju
Kuvanje ljudi, lomljenje prstiju tegljenje udova - Pogledajte najsurovije tehnike mučenja kroz istoriju
HAMNEI OTKRIO PLAN OSVETE: Iranski vođa zagrmeo kao nikada do sad, uputio jasnu poruku Americi
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti je privremeno zaustavio sve deložacije, kako bi zaštitio javno zdravlje i sprečio širenje kovida 19. Međutim, olakšice koje je država uvele tokom pandemije virusa korona ponovo su stopirane u Kongresu, a mnogi Amerikanci već dobijaju upozorenja da će biti izbačeni iz domova ako vlasti ne budu delovale.
U Hjustonu, u saveznoj državi Teksas, pokrenuto je više od 17.000 deložacija od početka pandemije, a moglo bi doći 300.000 ili više kada istekne federalni moratorijum.
Građani Amerike se žale da im kontrola nad situacijom izmiče iz ruku jer imaju sve manji obim posla ili su ostali bez radnog mesta, a pomoć za nezaposlene je istekla.
Kako vapaji za oslobađanjem od plaćanja zakupnine postaju sve glasniji, stručnjaci kažu da deložacija nije samo ekonomsko pitanje.
Nedavna studija objavljena u jednom naučnom časopisu otkrila je da je više od 400.000 dodatnih slučajeva zaraze korona virusom i 10.000 smrtnih slučajeva povezano sa prestankom raznih državnih protekcija od iseljenja tokom leta.
Dajan Jentel, koja vodi Nacionalnu stambenu koaliciju onih sa niskim primanjima, izjednačila je stanovanje sa zdravstvenom zaštitom.
- Mislim da je vrlo jasno kakve će posledice biti ako Kongres ne omogući produženje moratorijuma na iseljenje i značajnu pomoć – dogodiće se cunami izbacivanja iz stambenih jedinica - rekla je ona.
Ona je dodala da pomoć nije potrebna samo onima koji iznamljuju stambeni prostor več i vlasnicima malih biznisa koji se oslanjaju na te prihode da bi prehranili porodice.
Bez dodatnih pomoći ni federalni moratorijum ne može sprečiti sve deložacije.
Novac za najam za milione Amerikanaca blokiran je raspravom u Kongresu oko drugog paketa pomoći tokom pandemije. Ako se dogovor ne postikne u kratkom roku, pre nego što Kongres ode na prazničnu pauzu, zbog neplaćene kirije do 40 miliona Amerikanaca može da bude izbačenonna ulicu.
Predsedavajuća Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi rekla je za Si-bi-es njuz da želi da produži moratorijum na deložaciju, ali je dodala da u ovom trenutku to ne može da garantuje.