SAMO JEDAN PREMINULI OD KOVIDA: Kraljevina Butan uspela je da zauzda koronu i postala MEDICINSKI FENOMEN! (FOTO/VIDEO)
Kraljevina Butan u južnoj Aziji od početka epidemije korona virusa uspešno se bori sa opakim virusom
Iako se graniči sa Kinom, državom koja je prva detektovala korona virus, ali i Indijom koja svakodneno beleži visok broj inficiranih, Kraljevina Butan je na samom početku pandemije uspela da spreči širenje virusa.
DOKTORKA UPOZORAVA: Ovo MORATE da znate ako uzimate vitamin D3!
VOJSKA BRUTALNO MASAKRIRANA: Napad bio neočekivan i žestok, ubijeno 11 vojnika
DNEVNI KOVID REKORD PREMINULIH: Zbog gubitaka ugrožena privreda najvećeg izvoznika gvožđa na svetu!
Svetska zdravstvena organizacija zvanično je 11. marta prošle godine proglasila pandemiju koronavirusa kako bi ukazala na opasnost i značaj uvođenja epidemioloških propisa.
Upkos tome, u monarhiji Butan prvi slučaj kovida zabeležen je sedmog januara 2020. godine. Tada je muškarac (34), koji je primljen u bolnicu u glavnom gradu Butana, Timbu, sa već postojećim hroničnim problemima sa jetrom i bubrezima, umro od virusa. Potom je pronađeno i stavljeno u karantin 300 mogućih kontakata.
To je ujedno bio prvi, ali i poslednji smrtni slučaj u zemlji od koronavirusa. Kako je u svetu broj inficiranih rastao iz dana u dan, u ovoj državi broj zaraženih je ostao stabilan i uopšte nije prešao 1.000.
U martu je butanska vlada takođe započela sa izdavanjem jasnih, kratkih dnevnih ažuriranja i deljenjem brojeva telefona za pomoć.
Uvedene su zabrane ulaska turistima, zatvorene su škole i javne institucije, teretane i bioskopi. Ujedno je uvedeno i fleksibilno radno vreme i obavezno nošenje zaštitnih maski konstantna higijena ruku i fizičko distanciranje.
Sledeći preporuke SZO, Butan je uspostavio obavezni karantin za sve građane koji su možda bili izloženi virusu, uključujući hiljade emigranata. Izolovani su svi pozitivni slučajevi, čak i oni koji su bili bez simptoma. Za sve je obezbeđen besplatni medicinski smeštaj, i na taj način simptomi su se mogli odmah lečiti, a svim pacijentima je pruženo psihološko savetovanje.
Krajem marta prošle godine, zdravstveni službenici produžili su obavezni karantin sa 14 na 21 dan - celu nedelju duže od onoga što je SZO preporučivala (i još uvek preporučuje). Kao obrazloženje navedeno je da četrnaestodnevni karantin ostavlja oko 11 procenata šanse da bi, nakon puštanja, osoba mogla inkubirati infekciju i na kraju postati zarazna. Ovakvu odluku nazivaju "zlatni standard".
Imunizacija
Ministarstvo zdravlja kraljevine Butan obavestilo je 05.04.2021. godine sve građane da se obavlja masovna sedmodnevna kampanja imunizacije građana anti-kovid vakcinom i da će nakon toga svi vakcinalni punktovi biti zatvoreni. Plan Vlade je da imunizuje sve građane, koji su spremni da se vakcinišu, za samo nedelju dana.
Vlasti Butana počeli su vakcinaciju protiv korona virusa i nameravaju da za nedelju dana vakcinišu gotovo celokupnu populaciju monarhije. Kraljevina Butan dobila je 20. januara 150.000 doza vakcina AstraZeneka, ali se odlučila, iz verskih razloga, da s početkom cepljenja čeka "srećnija vremena u budističkom kalendaru“.
U međuvremenu je u zemlju stigla druga isporuka od više od 400.000 doza, i nakon što je verski vođa Je Kenpo Trulku Jigme Koeda prošle nedelje sproveo poslednji ritual čišćenja, doneta je odluka da se krene s vakcinacijom.
Ova zemlja ima nešto više od 740.000 stanovnika, a za samo dva dana serum je primilo 183.000 osoba, pri čemu se imunizaciju prijavilo 513.000 građana.