САМО ЈЕДАН ПРЕМИНУЛИ ОД КОВИДА: Краљевина Бутан успела је да заузда корону и постала МЕДИЦИНСКИ ФЕНОМЕН! (ФОТО/ВИДЕО)
Краљевина Бутан у јужној Азији од почетка епидемије корона вируса успешно се бори са опаким вирусом
Иако се граничи са Кином, државом која је прва детектовала корона вирус, али и Индијом која свакоднено бележи висок број инфицираних, Краљевина Бутан је на самом почетку пандемије успела да спречи ширење вируса.
ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово МОРАТЕ да знате ако узимате витамин Д3!
ВОЈСКА БРУТАЛНО МАСАКРИРАНА: Напад био неочекиван и жесток, убијено 11 војника
ДНЕВНИ КОВИД РЕКОРД ПРЕМИНУЛИХ: Због губитака угрожена привреда највећег извозника гвожђа на свету!
Светска здравствена организација званично је 11. марта прошле године прогласила пандемију коронавируса како би указала на опасност и значај увођења епидемиолошких прописа.
Упкос томе, у монархији Бутан први случај ковида забележен је седмог јануара 2020. године. Тада је мушкарац (34), који је примљен у болницу у главном граду Бутана, Тимбу, са већ постојећим хроничним проблемима са јетром и бубрезима, умро од вируса. Потом је пронађено и стављено у карантин 300 могућих контаката.
То је уједно био први, али и последњи смртни случај у земљи од коронавируса. Како је у свету број инфицираних растао из дана у дан, у овој држави број заражених је остао стабилан и уопште није прешао 1.000.
У марту је бутанска влада такође започела са издавањем јасних, кратких дневних ажурирања и дељењем бројева телефона за помоћ.
Уведене су забране уласка туристима, затворене су школе и јавне институције, теретане и биоскопи. Уједно је уведено и флексибилно радно време и обавезно ношење заштитних маски константна хигијена руку и физичко дистанцирање.
Следећи препоруке СЗО, Бутан је успоставио обавезни карантин за све грађане који су можда били изложени вирусу, укључујући хиљаде емиграната. Изоловани су сви позитивни случајеви, чак и они који су били без симптома. За све је обезбеђен бесплатни медицински смештај, и на тај начин симптоми су се могли одмах лечити, а свим пацијентима је пружено психолошко саветовање.
Крајем марта прошле године, здравствени службеници продужили су обавезни карантин са 14 на 21 дан - целу недељу дуже од онога што је СЗО препоручивала (и још увек препоручује). Као образложење наведено је да четрнаестодневни карантин оставља око 11 процената шансе да би, након пуштања, особа могла инкубирати инфекцију и на крају постати заразна. Овакву одлуку називају "златни стандард".
Имунизација
Министарство здравља краљевине Бутан обавестило је 05.04.2021. године све грађане да се обавља масовна седмодневна кампања имунизације грађана анти-ковид вакцином и да ће након тога сви вакцинални пунктови бити затворени. План Владе је да имунизује све грађане, који су спремни да се вакцинишу, за само недељу дана.
Власти Бутана почели су вакцинацију против корона вируса и намеравају да за недељу дана вакцинишу готово целокупну популацију монархије. Краљевина Бутан добила је 20. јануара 150.000 доза вакцина АстраЗенека, али се одлучила, из верских разлога, да с почетком цепљења чека "срећнија времена у будистичком календару“.
У међувремену је у земљу стигла друга испорука од више од 400.000 доза, и након што је верски вођа Је Кенпо Трулку Јигме Коеда прошле недеље спровео последњи ритуал чишћења, донета је одлука да се крене с вакцинацијом.
Ова земља има нешто више од 740.000 становника, а за само два дана серум је примило 183.000 особа, при чему се имунизацију пријавило 513.000 грађана.