Savezništvo koje menja globalnu bezbedonosnu situaciju: Šta se sve menja sporazumom između Severne Koreje i Rusije i kakva je uloga Kine i Irana?
Strateški sporazum između Rusije i Severne Koreje, koji će uskoro biti ratifikovan, označava prekretnicu u njihovim geopolitičkim odnosima i ima potencijal da drastično promeni bezbednosnu situaciju na globalnom nivou.
Ključna tačka ovog sporazuma je član 4, prema kojem će Severna Koreja pružiti vojnu i drugu podršku Rusiji u slučaju oružanog napada na teritoriju Rusije, u skladu s Povelјom Ujedinjenih nacija i zakonima obe zemlje.
Ovaj član jasno stavlja do znanja da se između Rusije i Severne Koreje razvija novi tip strateškog partnerstva, čija ozbiljnost nadilazi obične političke veze. Dugoročno gledano, sukobi u Ukrajini su samo delić šire geostrateške slagalice u poređenju s odnosima koje dve zemlje pokušavaju da izgrade.
Ovaj strateški sporazum predstavlja konkretan primer rastuće saradnje između Rusije i Severne Koreje, koja se sve više odvaja od zapadnih uticaja.
Ova saradnja izazvala je zabrinutost na Korejskom poluostrvu i u celom Pacifičkom regionu, dok su Japan i Južna Koreja svesni da pred sobom nemaju samo izazov od strane Severne Koreje i Kine – sada im se otvoreno pridružuje i Rusija. Pitanje Tajvana dodatno komplikuje situaciju za Sjedinjene Države, koje se već suočavaju s rastućim pritiscima na Pacifiku.
Osim toga, u kontekstu ove nove savezništva, pojavljuju se brojna žarišta širom sveta koja zahtevaju američku pažnju, uključujući situacije u Ukrajini, na Arktiku, u Iranu, Izraelu i Africi, što znatno otežava održavanje prisustva SAD u svim regijama istovremeno. Saradnja s Pjongjangom je jasan znak da Rusija bez oklevanja raskida svoje veze sa Zapadom, ne bojeći se da bude u savezništvu sa zemljama koje se na Zapadu smatraju „odmetnicima“.
Severna Koreja je decenijama etiketirana kao neprijatelj zapadne politike i društvenih normi, ali Moskva se ne odriče ovog savezništva. Isto važi i za Iran, Kinu, pa čak i zemlje iz afričkog regiona Sahela, što odražava viziju ruskog predsednika Vladimira Putina o „multipolarnom svetu“ o kojem govori poslednjih 15 godina.
Ovaj ugovor sa Severnom Korejom konkretizuje ovu viziju, obezbeđujući novu vrstu strateškog saveza koja je suprotstavljena Zapadu i njihovim vrednostima. Zbog važnosti ovih događaja, Južna Koreja prati situaciju i reaguje na ove promene kroz razne pokušaje, uključujući i prikupljanje satelitskih snimaka i dokaza o potencijalnim pretnjama.
Povremeni let dronova koji izbacuju letke iznad Pjongjanga ili vojne demonstracije poput balističkih raketa „Taurus“ usmerene ka Severnoj Koreji su deo pokušaja da se odgovori na rastuću pretnju. Međutim, sve ove aktivnosti ne uspevaju da postignu konkretne rezultate u sprečavanju sve intenzivnije saradnje između Pjongjanga i Moskve.
Čak i povećanje isporuke ofanzivnog naoružanja iz Južne Koreje u Ukrajinu verovatno neće promeniti stav Moskve i Pjongjanga, koji su fokusirani na svoje strateške ciljeve.
U kontekstu ovog novog saveza, pitanje Ukrajine i prisustvo hiljada Korejaca na ruskoj strani fronta nisu od velikog značaja.
Međutim, predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je najavio da bi već tokom vikenda prvi korejski borci mogli da stignu na ukrajinski front, što će biti početni test Strateškog sporazuma između Rusije i Severne Koreje.
Srbija Danas/webtribune