SRBIJA DANAS U NIKOZIJI: Tri imena, dve vere, a jedan grad - ovo je JEDINA podeljena prestonica (GALERIJA)
Prvi put, glavni grad Kipra naseljen još pre 4.500 godina,
Lefkozija, Lefkoša ili Nikozija. Poslednje ime je mnogo poznatije većini Srba, ali i ostatku sveta. Tri su imena, a sva ona se odnose na jedan grad. Ako ste Grk, biće Lefkozija, ako ste Turčin biće Lefkoša, a ako pripadate svim drugim narodima, biće Nikozija. Biti na Kipru, a ne posetiti glavni grad, veliki je propust. Barem zbog jedne činjenice, da možete da kažete da ste posetili jedinu podeljenu prestonicu na svetu, u kojoj se sudaraju hrišćanstvo i islam. I u kojoj se stanovnici dva dela grada mnogo ne mešaju.
Današnja teritorija Nikozije, prvi put je naseljena još pre 4.500 godina, a od tada su se menjali brojni vladari. U antičko doba, ovaj grad država zvao se Ledra, a tokom 10. veka grad dobija ime Lefkozija. Kasnije, gradom su upravljali Vizantinci, Krstaši, Mlečani, a Turci su u Nikoziju ušli krajem 16. veka. Glavni grad Kipra Nikozija je postala kada su na ostrvo stigli Britanci 1878. godine, a 1960. postala je prestonica nezavisnog Kipra. Invazija turskih snaga počela je 20. jula 1974. godine, kada su se na Kipru iskrcali prvi turski vojnici, zvanično da bi zaštitili kiparske Turke koji su tada predstavljali manje od 20 odsto stanovnika. Ofanziva je završena 30. jula formiranjem "zone bezbednosti" pod kontrolom Ujedinjenih nacija duž "zelene linije" koja je od 1964. godine delila dve zajednice.
Zašto je Kipar prva destinacija svakog turskog predsednika?
ČISTKA NE JENJAVA: Turska uhapsila devet svojih pukovnika na severu Kipra
Nikozija je podeljena takozvanim "zelenim linijama", a da biste prešli iz jednog u drugi deo grada potrebno je da prođete dva kontrolna (grčki i turski) punkta, između kojih je "ničija zemlja". Ukoliko sednete u kafić blizu grčkog punkta, bićete uz džakove sa peskom, kao u vreme podele Nikozije...
Ali vratimo se malo unazad. Da biste došli do turskog dela (Severni Kipar priznaje samo Turska), morate da prođete kroz grčki deo, odnosno kroz Ulicu Ledra, u kojoj je mnogo butika, prodavnica, kafića, restorana sa standardnom ponudom tradicionalne grčke hrane (musaka, giros, suvlaki...)
Naravno, grčki deo nije samo ulica Ledra, tu su i brojni muzeji, istorijske znamenitosti, crkve...
I kada prođete taj deo Nikozije, prelazite u turski deo, u kojoj je vidljiv duh orijenta. Ulice su uske, a na početku dominiraju prodavnice odeće i obuće, ali i zlatare u kojima osim nakita možete i da kupite (i za turske lire i evre) savršeno urađene kopije satova i naočara najpoznatijih svetskih proizvođača. Usput možete i da pojedete kebab, tulumbu, baklavu ili ratluk. I dok šetate sokacima, morate da naiđete na dve impozantne građevine, a to su Bujuk han (sagrađen u 16. veku) koji je sada "dom" galerija, prodavnica ručnog rada i restorana, kao i Selima džamija (nekada Katedrala Svete Sofije).
Kao i u svim tursklm gradovima, neizostavan je spomenik Kemal Paši Ataturku, osnivaču moderne turske republike koji se nalazi pored Britanske kolonijalne palate...
Ovo su samo neki od detalja iz grada (oko 61.000 stanovnika u severnom i 55.000 u južnom delu) u kojem ima mnogo toga da se vidi, a putešestvije kroz grčki, a zatim i turski deo Nikozije možete da doživite i uz pomoć naše GALERIJE.