СРБИЈА ДАНАС У НИКОЗИЈИ: Три имена, две вере, а један град - ово је ЈЕДИНА подељена престоница (ГАЛЕРИЈА)
Први пут, главни град Кипра насељен још пре 4.500 година,
Лефкозија, Лефкоша или Никозија. Последње име је много познатије већини Срба, али и остатку света. Три су имена, а сва она се односе на један град. Ако сте Грк, биће Лефкозија, ако сте Турчин биће Лефкоша, а ако припадате свим другим народима, биће Никозија. Бити на Кипру, а не посетити главни град, велики је пропуст. Барем због једне чињенице, да можете да кажете да сте посетили једину подељену престоницу на свету, у којој се сударају хришћанство и ислам. И у којој се становници два дела града много не мешају.
Данашња територија Никозије, први пут је насељена још пре 4.500 година, а од тада су се мењали бројни владари. У античко доба, овај град држава звао се Ледра, а током 10. века град добија име Лефкозија. Касније, градом су управљали Византинци, Крсташи, Млечани, а Турци су у Никозију ушли крајем 16. века. Главни град Кипра Никозија је постала када су на острво стигли Британци 1878. године, а 1960. постала је престоница независног Кипра. Инвазија турских снага почела је 20. јула 1974. године, када су се на Кипру искрцали први турски војници, званично да би заштитили кипарске Турке који су тада представљали мање од 20 одсто становника. Офанзива је завршена 30. јула формирањем "зоне безбедности" под контролом Уједињених нација дуж "зелене линије" која је од 1964. године делила две заједнице.
Зашто је Кипар прва дестинација сваког турског председника?
ЧИСТКА НЕ ЈЕЊАВА: Турска ухапсила девет својих пуковника на северу Кипра
Никозија је подељена такозваним "зеленим линијама", а да бисте прешли из једног у други део града потребно је да прођете два контролна (грчки и турски) пункта, између којих је "ничија земља". Уколико седнете у кафић близу грчког пункта, бићете уз џакове са песком, као у време поделе Никозије...
Али вратимо се мало уназад. Да бисте дошли до турског дела (Северни Кипар признаје само Турска), морате да прођете кроз грчки део, односно кроз Улицу Ледра, у којој је много бутика, продавница, кафића, ресторана са стандардном понудом традиционалне грчке хране (мусака, гирос, сувлаки...)
Наравно, грчки део није само улица Ледра, ту су и бројни музеји, историјске знаменитости, цркве...
И када прођете тај део Никозије, прелазите у турски део, у којој је видљив дух оријента. Улице су уске, а на почетку доминирају продавнице одеће и обуће, али и златаре у којима осим накита можете и да купите (и за турске лире и евре) савршено урађене копије сатова и наочара најпознатијих светских произвођача. Успут можете и да поједете кебаб, тулумбу, баклаву или ратлук. И док шетате сокацима, морате да наиђете на две импозантне грађевине, а то су Бујук хан (саграђен у 16. веку) који је сада "дом" галерија, продавница ручног рада и ресторана, као и Селима џамија (некада Катедрала Свете Софије).
Као и у свим турсклм градовима, неизоставан је споменик Кемал Паши Ататурку, оснивачу модерне турске републике који се налази поред Британске колонијалне палате...
Ово су само неки од детаља из града (око 61.000 становника у северном и 55.000 у јужном делу) у којем има много тога да се види, а путешествије кроз грчки, а затим и турски део Никозије можете да доживите и уз помоћ наше ГАЛЕРИЈЕ.