SUKOB KINE I AMERIKE SE ZAHUHTAVA: "Izveštaj o KOVIDU obična farsa" - virus "procureo" ili je pušten iz laboratorije?
U izveštaju se navodi i da kineski zvaničnici nisu imali inforamacije o virusu pre nego što se pojavilo žarište u Vuhanu krajem 2019.
Američke obaveštajne službe tvrde da svet možda nikada neće uspeti da utvrdi tačno poreklo Kovida-19, ali su zaključile da on nije stvoren kao vrsta biološkog oružja.
U najnovijoj proceni o poreklu virusa, Kancelarija direktora nacionalnih obaveštajnih službi (ODNI) navodi da je podjednaka verovatnoća da je virus prešao sa životinje na čoveka i da je procureo iz laboratorije. Ali ne postoji dovoljno infrmacija da bi bio donet konačan zaključak.
NOVINAR PITAO AMERIČKU ZVANIČNICU: Hoće li Vašington braniti Tajvan ako Kina napadne, ona mu bez uvijanja odgovorila
KINA GRADI SPECIJALNU BAZU VAN SVOJE TERITORIJE: Cilj je jasan i opravdava sva sredstva, Peking rešen da se bori do kraja!
AMERIKA STRAHUJE ZA PREDSEDNIKA! Najbliža saradnica Bajdena pozitivna na koronu - evo kad su se poslednji put sastali
Kineske vlasti kritikovale su ovaj izveštaj. Najnovija saznanja objavljena su u izveštaju sa kojeg je skinuta oznaka tajnosti.
Prethodni izveštaj koji se bavio poreklom virusa objavljen je pre tri meseca. Navodi se i da obaveštajna zajednica ostaje podeljena oko porekla virusa.
Četiri bezbednosne agencije procenjuju sa „slabim stepenom pouzdanosti“ da je Kovid-19 potekao od životinje ili povezanog virusa.
Ali jedna od agencija procenjuje da „sa umerenom stepenom pouzdanosti“ da je prvo zaražavanje čoveka najverovatnije posledica incidenta u laboratoriji. Najverovatniji scenario je da je do incidenta došlo u Institutu za virusologiju u Vuhanu prilikom eksperimentisanja sa životinjama.
U izveštaju se navodi i da kineski zvaničnici nisu imali inforamacije o virusu pre nego što se pojavilo žarište u Vuhanu krajem 2019. Ali se takođe ističe da Kina nastavlja da ometa globalnu istragu i odbija da deli informacije o virusu.
Kineske vlasti su na početku epidemije saopštile da je su prvi slučajevi zaraze potekli sa riblje pijace u Vuhanu, što je navelo naučnike da razmišljaju o teoriji kako je Kovid-19 prešao sa životinje na čoveka.
Ali ranije ove godine, američki mediji pisali su da postoji sve više dokaza da se virus pojavio iz laboratorije u Vuhanu i da je moguće da je slučajno procureo.
Džozef Bajden, američki predsednik, u maju je naredio obaveštajnim službama da ispitaju poreklo virusa, pa i teoriju o curenju iz laboratorije koju Kina kategorički odbacuje.
Reagujući na izveštaj obaveštajnih službi, kineska ambasada u Vašingtonu je u izjavi za novinsku agenciju Rojters rekla: "Potez SAD da se osloni na obaveštajni aparat umesto na naučnike koji treba da uđu u trag poreklu Kovida-19 je potpuna politička farsa“.
„Podržavamo naučno zasnovane napore u pronalaženju porekla ovog virusa i nastavićemo da ostanemo aktivno angažovani.
„Međutim, čvrsto se protivimo pokušajima da se ovo pitanje politizuje“, naveli su iz kineske ambasade.
U svetu je potvrđeno oko 240 miliona slučajeva Covid-19, sa više od 4,9 miliona smrtnih slučajeva.