NOVINAR PITAO AMERIČKU ZVANIČNICU: Hoće li Vašington braniti Tajvan ako Kina napadne, ona mu bez uvijanja odgovorila
Situacija se dodatno pogoršala u prethodnih nekoliko meseci
Direktorka Američkog instituta u Tajpeju Sandra Oudkirk, poručilaje danas da SAD ostaju posvećene pomoći Tajvanu da se odbrani. Oudkirk, koja je praktično najviši predstavnik SAD na Tajvanu na svojoj prvoj konferenciji za novinare otkako je preuzela funkciju u julu, opisala je odnose SAD sa Tajpejom kao čvrste, prenosi Rojters.
Ostrvska država na Pacifiku potvrdila PRVI slučaj korone od početka pandemije!
ZAŠTO JE FEJSBUK PROMENIO IME U META: Ne samo zbog znaka, ideje o "metaverzumu" već tu postoji niz bolnih tema za Zakerberga
ULICE MOSKVE POTPUNO PUSTE! Uveden strogi lokdaun, nigde žive duše, kao u filmovima! (VIDEO)
- SAD imaju obavezu da pomognu Tajvanu da obezbedi svoju samoodbranu - rekla je američka zvaničnica.
Njene primedbe dolaze pošto su poslednjih nedelja eskalirale tenzije između Tajpeja i Pekinga, koji ostrvo smatra svojom suverenom teritorijom.
Dok SAD, kao i većina zemalja, nemaju formalne diplomatske odnose sa ostrvom na koje pravo polaže Kina, one su najvažnija međunarodna podrška Tajpeju i glavni snabdevač oružjem, a administracija predsednika Džozefa Bajdena je ponovo istakla tu podršku, uz oštro protivljenje Pekinga.
Na pitanje da li će SAD stati u odbranu Tajvana ako Kina napadne, Oudkirk je rekla da je politika Vašingtona prema ovom pitanju jasna i da ostaje nepromenjena, pozivajući se na nekoliko američkih zakona koji regulišu njene odnose sa Tajpejom.
Ostrvo je pod sve većim vojnim i političkim pritiskom da prihvati upravu Pekinga, a on se ogleda i u čestim misijama kineskih vojnih aviona u identifikacionoj zoni tajvanske vazdušne odbrane, što izaziva zabrinutost međunarodne zajednice.
Američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je u utorak sve države članice Ujedinjenih nacija da podrže "snažno, smisleno učešće Tajvana u sistemu UN". Tajvan je imao svoje mesto u UN i zastupao je Kinu u UN do 25. oktobra 1971. godine, kada je glasanjem doneta odluka da Peking preuzme to mesto i bude jedini predstavnik za Kinu.