НОВИНАР ПИТАО АМЕРИЧКУ ЗВАНИЧНИЦУ: Хоће ли Вашингтон бранити Тајван ако Кина нападне, она му без увијања одговорила
Ситуација се додатно погоршала у претходних неколико месеци
Директорка Америчког института у Тајпеју Сандра Оудкирк, поручилаје данас да САД остају посвећене помоћи Тајвану да се одбрани. Оудкирк, која је практично највиши представник САД на Тајвану на својој првој конференцији за новинаре откако је преузела функцију у јулу, описала је односе САД са Тајпејом као чврсте, преноси Ројтерс.
Острвска држава на Пацифику потврдила ПРВИ случај короне од почетка пандемије!
ЗАШТО ЈЕ ФЕЈСБУК ПРОМЕНИО ИМЕ У МЕТА: Не само због знака, идеје о "метаверзуму" већ ту постоји низ болних тема за Закерберга
УЛИЦЕ МОСКВЕ ПОТПУНО ПУСТЕ! Уведен строги локдаун, нигде живе душе, као у филмовима! (ВИДЕО)
- САД имају обавезу да помогну Тајвану да обезбеди своју самоодбрану - рекла је америчка званичница.
Њене примедбе долазе пошто су последњих недеља ескалирале тензије између Тајпеја и Пекинга, који острво сматра својом сувереном територијом.
Док САД, као и већина земаља, немају формалне дипломатске односе са острвом на које право полаже Кина, оне су најважнија међународна подршка Тајпеју и главни снабдевач оружјем, а администрација председника Џозефа Бајдена је поново истакла ту подршку, уз оштро противљење Пекинга.
На питање да ли ће САД стати у одбрану Тајвана ако Кина нападне, Оудкирк је рекла да је политика Вашингтона према овом питању јасна и да остаје непромењена, позивајући се на неколико америчких закона који регулишу њене односе са Тајпејом.
Острво је под све већим војним и политичким притиском да прихвати управу Пекинга, а он се огледа и у честим мисијама кинеских војних авиона у идентификационој зони тајванске ваздушне одбране, што изазива забринутост међународне заједнице.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен позвао је у уторак све државе чланице Уједињених нација да подрже "снажно, смислено учешће Тајвана у систему УН". Тајван је имао своје место у УН и заступао је Кину у УН до 25. октобра 1971. године, када је гласањем донета одлука да Пекинг преузме то место и буде једини представник за Кину.