SUKOB NA SVETOJ GORI NE JENJAVA: Prinudno iseljenje monaha se približava...
Datum 1. avgust, koji su grčke vlasti odredile za prinudno iseljenje monaha Manastira Esfigmen se približava, a napetost u ovoj svetinji raste.
Iako su slične situacije iz prethodnih godina rešavane mirnim putem, ovog leta obe strane deluju odlučno u svojim namerama.
Manastir Esfigmen, jedan od dvadeset svetih manastira autonomne monaške republike na Atosu, vekovima je simbol vere, otpora i duhovnog identiteta.
Sukob između grčkih vlasti i monaha ovog manastira traje decenijama, podsećajući na složenost odnosa između svetovne vlasti i monaškog sveta.
Koreni sukoba sežu do sredine 20. veka, kada su monasi Esfigmena, vođeni željom za očuvanjem tradicionalnih vrednosti, postali poznati po svom neprihvatanju modernih tendencija u pravoslavnoj crkvi. Njihov najizraženiji stav protivio se ekumenizmu, naročito dijalogu sa Rimokatoličkom crkvom, što ih je dovelo u sukob sa Carigradskom patrijaršijom i grčkim vlastima.
Godine 1972. monasi Esfigmena su odbili da priznaju autoritet Vaseljenskog patrijarha, optužujući ga za odstupanje od pravoslavne vere. Kao odgovor, Patrijaršija ih je proglasila "nerazumnim" i preduzela korake da im ograniči pristup resursima. Sukob je kulminirao 2002. godine kada su grčke vlasti pokušale da isele monahe iz manastira, navodeći da nisu legitimni predstavnici bratstva.
- Jeretik Vartolomej je u masoneriji i želi da se sve religije ujedine kako bi pronašle stado - izjavio je iguman Manastira Esfigmen, Mefodije, u nedavnom intervjuu za grčku TV Alert, osvrćući se na uzrok sukoba.
S druge strane, Carigradski patrijarh Vartolomej i grčke vlasti smatraju monahe Esfigmena zilotima kojima nije mesto na Svetoj Gori.
Uprkos pritiscima, monaška zajednica Manastira Esfigmen ostala je nepokolebljiva. Barjaci s natpisom "Pravoslavlje ili smrt" koji se vijore sa zidina manastira postali su simbol njihovog otpora.
Za monahe, ovo nije samo političko pitanje, već duhovna borba za očuvanje čiste vere. U međuvremenu, grčke vlasti su osnovale novu bratiju sa istim imenom, koja je prihvatila autoritet Carigradske patrijaršije, ali stara zajednica je i dalje u manastiru.
- Ja sam ovde 54 godine. Oni su došli 2005. Nijedan od njih nije pre toga bio ni minut u manastiru. Ne znaju ni gde je toalet - rekao je iguman Esfigmena za grčku TV Alert, ističući nepravilnosti u imenovanju novog igumana.
Pravni aspekti ovog sukoba dodatno su ga zakomplikovali. Monasi su se suočili sa brojnim sudskim procesima, kaznama i pokušajima deložacije. Policija je više puta pokušala da uđe u manastir, ali su se monasi branili, pozivajući se na autonomiju Svete Gore.
Ovaj sukob nije samo pitanje autoriteta i jurisdikcije, već duboko duhovno pitanje koje pogađa srž identiteta monaške zajednice Esfigmena. Njihov otpor nije samo protiv svetovnih vlasti, već protiv onoga što smatraju izdajom prave svetootačke vere.
Dok se 1. avgust približava, sukob između grčkih vlasti i monaha Manastira Esfigmen ostaje kompleksan i višeslojan. Ovaj datum, naveden kao dan prinudnog iseljenja, označava ključnu tačku u borbi monaha za očuvanje vere u svetu koji se stalno menja.