Umro Fidel Kastro (FOTO)
Kubanski lider i revolucionarna ikona Fidel Kastro preminuo je u 91. godini života, objavila je kubanska državna televizija.
Kastro je preminuo u Havani, a njegovu smrt potvrdio je njegov brat Raul Kastro.
BREAKING: Cuban TV announces the death of 90 year old Fidel Castro.#FidelCastro #Cuba pic.twitter.com/c1sCvTtCnR— Matt Mackowiak (@MattMackowiak) November 26, 2016
Ko je bio Fidel Kastro?!
Fidel Kastro rođen je 13. avgusta 1926. u Biranu na istoku Kube, u vanbračnoj vezi španskog doseljenika koji je postao veleposednik Angela Kastra i njegove sluškinje. Posle Fidelovog rođenja njegovi roditelji ozakonili su svoju vezu.
KASTRO PROKLEO AMERIKANCE! Ima da PLATITE za prolivenu SRPSKU KRV!
Školu je pohađao zajedno s decom najamnih radnika na farmama i od ranog detinjstva svedočio siromaštvu u kakvom je živela većina Kubanaca. Studirao je pravo u Havani i odmah se upleo u politiku na fakultetu. Mladi Kastro nije tajio svoje ambicije. Kolegama je govorio da želi “slavu i ugled” i nije ni izbliza živeo kao spartanski revolucionar, nosio je fina odela i vozio kabriolet.
Po završetku studija otvorio je advokatsku kancelariju, ali mu je politika ostala strast. Godine 1952. takmičio se za mesto u parlamentu, ali je puč pod vodstvom Fulgencija Batiste sprečio izbore. Batistina diktatura zaustavila je Kastrovu garađansku karijeru i pretvorila ga u revolucionara.
Već godinu posle Kastro i šačica drugova napali su kasarnu u Santijagu. Pokušaj udara bio je tako loše planiran da ga je vojska s lakoćom osujetila. Urotnici su uhapšeni.
- Osudite me. Briga me. Istorija će me odrešiti – rekao je prkosni Kastro sudijama.
Osuđen je na 15 godina, ali je pušten nakon dve pošto je Batist proglasio opštu amnestiju. S bratom Raulom otišao je u Meksiko i tamo počeo da gradi novu revolucionarnu grupu.
U egzilu je upoznao i mladog argentinskog lekara Ernesta Če Gevaru, koji će mu kasnije postati saborac, i učio se taktikama gerilskog ratovanja. Kastro se vratio na Kubu jahtom Granma 1956. godine. U zemlju je doveo još 81 gerilca. Nakon početnih poraza i gubitaka, grupa je polako dobijala na brojnosti i na zamahu. Godine 1958. krenuli su u uspešnu ofanzivu protiv vojske. Batista je pobegao iz zemlje na Staru godinu, a Kastro 1. januara 1959. proglasio pobedu revolucije.
Nacionalizovao je imovinu stranih kompanija, što ga je, zajedno sa zemljišnom reformom, dovelo u sukob s Amerikancima. Vašington je nametnuo trgovinski embargo, koji je na snazi i danas, i organizovao neuspešnu invaziju Kastrovih protivnika u Zalivu svinja 1961. Kastrovo savezništvo sa SSSR-om i doprema sovjetskih projektila na Kubu 1962. svet je dovelo do ruba nuklearnog rata. Ali se Kastro uprkos tome pozicionirao kao jedna od ključnih figura Pokreta nesvrstanih.
- Pokazao je da je socijalistička revolucija u Trećem svetu moguća - rekao je Bert Hofman iz hamburškog Instituta za latinoameričke studije. “Besplatno obrazovanje i zdravstvena briga globalno su priznata ostvarenja”, dodao je.
NAJKONTROVERZNIJA ZEMLJA SVETA: Nećete verovati šta vam se može desiti ako stopirate na ovom ostrvu!
Ali je Kuba nakon raspada SSSR-a potonula u duboku ekonomsku krizu. Mnogi se Kubanci sećaju nestašica koje su trpeli početkom devedesetih godina. Samo su prihodi od turizma i pomoć naftom bogate Venecuele spasili socijalističko vođstvo od propasti.
Fidel se odrekao vlasti u julu 2006. zbog teške, ali nikad objašnjene bolesti. Dve godine posle njegov brat Raul i službeno ga je nasledio na svim državnim funkcijama. Raul nema harizmu starijeg brata, ali nije naišao ni na kakav otpor u preuzimanju vlasti, a u deset godina upravljanja državu je ponešto i liberalizirao.
Fidel je ostao snažan simbol. “On je neophodan i kao živ ideal i kao idealno opravdanje”, rekao je njegov biograf Volker Skierka, “naročito sada kad su otoplili odnosi s Amerikom”.