SANKCIJE PROTIV RUSIJE POGODILE I AMERIKU: Bajden se obratio naciji i sve priznao
Sjedinjene Američke Države i Evropa su znali da uvođenje sankcija protiv Rusije zbog događaja u Ukrajini neće moći da prođe bez posledica po energetsko tržište, izjavio je predsednik SAD Džo Bajden.
- Rusija je jedan od najvećih proizvođača nafte u svetu. Prekinuli smo isporuke ruske nafte u SAD i naši partneri u Evropi su isto učinili, znajući da ćemo se suočiti sa rastom cena benzina - rekao je Bajden tokom specijalnog obraćanja naciji povodom neviđenog rasta cena benzina u zemlji.
NOŽ U LEĐA ZELENSKOM: Bajden ODBIO ponudu predsednika Ukrajine
"BAJDEN JE OPASNOST PO ZAPAD I SLOBODNI SVET" Britanski list osuo paljbu po američkom predsedniku
KAKO SNIZITI CENE GORIVA: Bajden pronašao rešenje, američki predsednik izdao naređenje
Kako je rekao američki lider, u Vašingtonu su mogli da "zatvore oči" na rusku specijalnu operaciju u Ukrajini i da tako izbegnu rekordan skok cena goriva.
- Međutim, smatram da bi to bilo pogrešno. Tako sam mislio tada, tako mislim i sada - rekao je Bajden.
On je priznao da je od početka ruske operacije u Ukrajini cena benzina u SAD porasla u proseku dva dolara, a u mnogim drugim zemljama – još više.
Bajden je zatražio od Kongresa da na tri meseca ukine porez na gorivo kako bi se snizile cene benzina u zemlji. Istovremeno je pozvao nacionalne rafinerije nafte da povećaju proizvodnju benzina u cilju snižavanja rekordnih cena goriva na domaćem tržištu.
Bajden je takođe saopštio da će SAD sledeće godine proizvesti rekordnu količinu nafte.
- Samo ovog meseca SAD su proizvodile 12 miliona barela nafte dnevno. To je više od prosečnog pokazatelja u vreme mog prethodnika. Na putu smo da postavimo rekord sledeće godine - rekao je američki lider.
Nakon početka rata u Ukrajini, Zapad je pojačao sankcioni pritisak na Moskvu. Pojedine zemlje su zamrznule rusku imovinu. Evropska unija je uvela šest paketa sankcija koji predviđaju postepeno uvođenje embarga na uvoz uglja i nafte iz Rusije. Kremlj je okarakterisao postupke Zapada kao ekonomski rat kakvog još nije bilo.
BONUS VIDEO: