UZBUNA NA TAJVANU, UHVAĆEN ŠPIJUN! U slučaju rata sa Kinom, njegov zadatak je bio tačno definisan i jasan!
Pukovnik je osumnjičen za kršenje zakona o nacionalnoj bezbednosti i borbi protiv korupcije
Visoki tajvanski oficir optužen je za korupciju i nanošenje štete državnoj bezbednosti nakon što je otkriveno da je primao mito od kineskog tajnog agenta. U pitanju je pukovnik Hsiang Te-en, a tajvanski tužioci tvrde da je primao novac od kineskog agenta da bi radio kao špijun i čak potpisao pismo u kojem je obećao da će se predati ako izbije rat.
OTKRIĆE KOJE MENJA ŽIVOT PREVREMENO ROĐENIH BEBA: Naučnici napravili veštačku matericu i postavili jagnjeći fetus, evo šta se dogodilo (VIDEO)
NAPADNUT EVROPSKI PARLAMENT! Čim su poslanici osudili rat u Ukrajini i Rusiju proglasili sponzorom terorizma usledio je haos!
MARIJU (8) PORODICA CELOG ŽIVOTA NIJE PUŠTALA IZ KUĆE: Policija reagovala nakon prijave komšija, devojčica JEDVA GOVORI I HODA
Tužioci u gradu Kaosjungu na jugu Tajvana traže 12-godišnju kaznu za vojnog pukovnika koji je primio 560.000 novih tajvanskih dolara mita u protekle četiri godine od kineskog tajnog agenta, koji je takođe ranije služio kao oficir na Tajvanu.
Penzionisani oficir je ubedio pukovnika, koji je razmišljao o odlasku iz oružanih snaga, da ostane u službi kako bi se postepeno uzdigao u činove i radio kao špijun. Pukovnik je pristao na ponudu i potpisao pismo u kojem je obećao predaju u slučaju rata sa Kinom, prenosi CNN.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je policajac osumnjičen za kršenje zakona o nacionalnoj bezbednosti i borbi protiv korupcije.
- Ovaj slučaj naglašava da su kineski komunisti postali ozbiljna pretnja po nas kada je u pitanju infiltracija, regrutovanje, prikupljanje obaveštajnih podataka i tajna krađa - saopštilo je ministarstvo i dodalo da će nastaviti da jača kontraobaveštajno obrazovanje za svoje oficire i vojnike. Kineska kancelarija za poslove Tajvana nije komentarisala slučaj.
Tajvan se dugo borio protiv kineske "kontinuirane špijunske kampanje", kojom Peking ima za cilj da potkopa tajvanske oružane snage i poseje nemir u redovima tajvanske vlade.
Kina smatra Tajvan "svetim" delom svoje teritorije i nikada se nije odrekla upotrebe sile da bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu. Godine 1991. Tajvan je proglasio kraj rata sa Narodnom Republikom Kinom i ublažio stroge zakone o putovanjima i ulaganjima u Kini.
Kineski predsednik Si Đinping nedavno je na kongresu Komunističke partije Kine rekao da je na kineskom narodu da reši "pitanje Tajvana" i da Peking nikada neće odustati od upotrebe sile kako bi Tajvan stavio pod svoju kontrolu.
Tajvanski lider Cai Ing-ven je reagovao na tu izjavu, rekavši da Tajvan neće odustati od svog suvereniteta i kompromisa o demokratiji i slobodi. Tajvanski narod se protivi kineskoj ideji upravljanja Tajvanom po modelu "jedna zemlja, dva sistema".