KINA NE DA NA SEBE: Britanci planirali da krenu ka njihovom moru, ali Peking otkrio šta će ih onda snaći
Portparol Ministarstva odbrane Kine izneo je jasna upozorenja
Portparol kineskog ministarstva odbrane Tan Kefei upozorio je zapadne sile da ne šalju ratne brodove u Južno kinesko more, upozoravajući da bi Peking mogao da uzvrati.
SRAMOTNI MARŠ UKRAJINACA: Slave rođendan "heroja", koji je sarađivao sa nacistima i pobio milione (VIDEO)
ČOVEČE, GDE TI JE BILA PAMET?! Policajac spasio čoveka od voza, a onda je uradio nešto NEVEROVATNO (VIDEO)
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) POJAVIO SE NOVI SNIMAK NAPADA U ČEČENIJI: Policajac je izboden nožem čak 12 puta!
- Kina veruje da Južno kinesko more ne bi trebalo da postane more rivaliteta velikih sila u kojem dominiraju oružje i ratni brodovi - rekao je Tan tokom konferencije za štampu u subotu.
Rekao je da "stvarni izvor militarizacije" na tom području potiče iz zemalja "izvan ovog regiona koji šalju svoje ratne brodove hiljadama kilometara od kuće da bi demonstrirali silu".
Portparol Ministarstva odbrane obećao je da će kineska vojska "preduzeti neophodne mere da zaštiti svoj suverenitet, bezbednost i razvojne interese, kao i mir i stabilnost u Južnom kineskom moru".
- Izgradnja i razvoj odbrane Kine, uvek su bili dodatak globalnom naporu za mir. Razne države mogu ispraviti svoje predrasude i imati racionalan pogled na Kinu i njen vojni razvoj - dodao je on.
Primedbe su usledile nakon izveštaja da bi najnoviji nosač aviona u Velikoj Britaniji, "HMS Kraljica Elizabeta", mogao biti raspoređen na prostoru Južnog kineskog mora u narednim mesecima, kao deo prve operativne misije broda.
U februaru 2019. godine, tadašnji ministar odbrane Velike Britanije Gevin Vilijamson potvrdio je da će prva operativna misija "Kraljice Elizabete" uključivati Južno kinesko more, nešto što bi trebalo dodati "pretvaranju globalne Velike Britanije u stvarnost".
Takođe 2019. godine, izveštaji medija tvrdili su da bi nosač aviona i njegova udarna grupa trebalo da se pridruže jedinicama američke vojske i japanskih samoodbrambenih snaga u blizini japanskih ostrva Rjukju "već početkom sledeće godine".
Izveštaji događaja dolaze usred stalnih regionalnih tenzija na teritorijama Južnog kineskog mora, na koje osim Kine polaže pravo niz država, uključujući Filipine, Brunej, Maleziju, Tajvan i Vijetnam.
Uprkos tome što nemaju pretenzije na teritorije, SAD su takođe aktivno uključene u spor, šaljući svoja vojna plovila u Južno kinesko more na takozvane misije "slobodne plovidbe", što izaziva oštre kritike Pekinga koji odbacuje takva dela kao "provokacije".