КИНА НЕ ДА НА СЕБЕ: Британци планирали да крену ка њиховом мору, али Пекинг открио шта ће их онда снаћи
Портпарол Министарства одбране Кине изнео је јасна упозорења
Портпарол кинеског министарства одбране Тан Кефеи упозорио је западне силе да не шаљу ратне бродове у Јужно кинеско море, упозоравајући да би Пекинг могао да узврати.
СРАМОТНИ МАРШ УКРАЈИНАЦА: Славе рођендан "хероја", који је сарађивао са нацистима и побио милионе (ВИДЕО)
ЧОВЕЧЕ, ГДЕ ТИ ЈЕ БИЛА ПАМЕТ?! Полицајац спасио човека од воза, а онда је урадио нешто НЕВЕРОВАТНО (ВИДЕО)
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК НАПАДА У ЧЕЧЕНИЈИ: Полицајац је избоден ножем чак 12 пута!
- Кина верује да Јужно кинеско море не би требало да постане море ривалитета великих сила у којем доминирају оружје и ратни бродови - рекао је Тан током конференције за штампу у суботу.
Рекао је да "стварни извор милитаризације" на том подручју потиче из земаља "изван овог региона који шаљу своје ратне бродове хиљадама километара од куће да би демонстрирали силу".
Портпарол Министарства одбране обећао је да ће кинеска војска "предузети неопходне мере да заштити свој суверенитет, безбедност и развојне интересе, као и мир и стабилност у Јужном кинеском мору".
- Изградња и развој одбране Кине, увек су били додатак глобалном напору за мир. Разне државе могу исправити своје предрасуде и имати рационалан поглед на Кину и њен војни развој - додао је он.
Примедбе су уследиле након извештаја да би најновији носач авиона у Великој Британији, "ХМС Краљица Елизабета", могао бити распоређен на простору Јужног кинеског мора у наредним месецима, као део прве оперативне мисије брода.
У фебруару 2019. године, тадашњи министар одбране Велике Британије Гевин Вилијамсон потврдио је да ће прва оперативна мисија "Краљице Елизабете" укључивати Јужно кинеско море, нешто што би требало додати "претварању глобалне Велике Британије у стварност".
Такође 2019. године, извештаји медија тврдили су да би носач авиона и његова ударна група требало да се придруже јединицама америчке војске и јапанских самоодбрамбених снага у близини јапанских острва Рјукју "већ почетком следеће године".
Извештаји догађаја долазе усред сталних регионалних тензија на територијама Јужног кинеског мора, на које осим Кине полаже право низ држава, укључујући Филипине, Брунеј, Малезију, Тајван и Вијетнам.
Упркос томе што немају претензије на територије, САД су такође активно укључене у спор, шаљући своја војна пловила у Јужно кинеско море на такозване мисије "слободне пловидбе", што изазива оштре критике Пекинга који одбацује таква дела као "провокације".