"ŽRTVE NE BI SMELE BITI U POLOŽAJU DA SE PLAŠE": Britanske vlasti se bore protiv nasilja nad migrantkinjama
Porodično nasilje eskaliralo je s pandemijom
Britanski Inspektorat koji kontroliše rad policije (HMICFRS) saopštio je da bi policija trebalo da deli manje informacija sa imigracionim službenicima o ženama migrantima koje su zlostavljane ili su žrtvama trgovine ljudima, jer ih to odvraća od njihovog prijavljivanja i traženja pomoći.
Dr Ristić objašnjava: U kakvoj vezi su creva i imunitet i kako da sprečimo infekciju
OČI U OČI SA NEPRIJATELJEM: Nekoliko metara ih deli od Azera, jermenske snage u visokoj pripravnosti (VIDEO)
ŠVEĐANI NA KOLENIMA: Strategija je propala, zabeležen rekordan broj novozaraženih
Inspektorat koji je učestvovao u sačinjavanju izveštaja na ovu temu navodi da neke žene nisu prijavile zlostavljanje zbog straha od deportacije, jer bi podaci iz prijava mogli da idu u Ministarstvo unutrašnjih poslova.
U izveštaju se navodi da su neki od migranata doživeli teške povrede telesne povrede i zlostavljanja i druge vidove nasilja i ugrožavanja ličnosti , a u nekoliko slučajeva policajci su imigracionom statusu dali prednost nad problemom bezbednosti.
- Žrtve nikada ne bi smele biti u položaju da se plaše da bi policijski postupci mogli nenamerno, ali ozbiljno pojačati njihovu ranjivost - rekao je glavni inspektor Tomas Vinsor.
Poverenica za nasilje u porodici Nikol Džejkobs, koju imenuje britanska vlada, pozvala je na uspostavljanje "zaštitnog zida" između policije i Ministarstva unutrašnjih poslova kako bi žene migrantkinje mogle prijaviti nasilje bez straha od deportacije.
Zajednička istraga koju je podstakla "super tužba" grupe za zaštitu sloboda i ženska humanitarna organizacija "Sautal Blek Sisters" ispitala je slučajeve posebno ranjivih žena migranata, od kojih su mnoge bile žrtve trgovine ljudima u Britaniji ili su pretrpele porodično nasilje.
- S obzirom na to da su imale vize ili su imale neizvestan imigracioni status, žene su se plašile da će biti po istragom ako se obrate policiji - navodi se u izveštaju, koji su sprovodili i Nezavisna kancelarija za policijsko delovanje (IOPC) i Visoka policijska škola.
Tri policijska kontrolna tela odgovorna su za istragu super-žalbi - sistema koji omogućava organizacijama da u ime javnosti pokreću pitanja o mogućim štetnim posledicama rada policije.
Porodično nasilje eskaliralo je s pandemijom, prema navodima Ujedinjenih nacija, a svaka tri meseca zaključavanja mogu dovesti do još 15 miliona novih slučajeva.
Zaključavanje takođe otežava službama podrške da dođu do žena žrtava izolovanih kod kuće.