"ЖРТВЕ НЕ БИ СМЕЛЕ БИТИ У ПОЛОЖАЈУ ДА СЕ ПЛАШЕ": Британске власти се боре против насиља над мигранткињама
Породично насиље ескалирало је с пандемијом
Британски Инспекторат који контролише рад полиције (ХМИЦФРС) саопштио је да би полиција требало да дели мање информација са имиграционим службеницима о женама мигрантима које су злостављане или су жртвама трговине људима, јер их то одвраћа од њиховог пријављивања и тражења помоћи.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
ОЧИ У ОЧИ СА НЕПРИЈАТЕЉЕМ: Неколико метара их дели од Азера, јерменске снаге у високој приправности (ВИДЕО)
ШВЕЂАНИ НА КОЛЕНИМА: Стратегија је пропала, забележен рекордан број новозаражених
Инспекторат који је учествовао у сачињавању извештаја на ову тему наводи да неке жене нису пријавиле злостављање због страха од депортације, јер би подаци из пријава могли да иду у Министарство унутрашњих послова.
У извештају се наводи да су неки од миграната доживели тешке повреде телесне повреде и злостављања и друге видове насиља и угрожавања личности , а у неколико случајева полицајци су имиграционом статусу дали предност над проблемом безбедности.
- Жртве никада не би смеле бити у положају да се плаше да би полицијски поступци могли ненамерно, али озбиљно појачати њихову рањивост - рекао је главни инспектор Томас Винсор.
Повереница за насиље у породици Никол Џејкобс, коју именује британска влада, позвала је на успостављање "заштитног зида" између полиције и Министарства унутрашњих послова како би жене мигранткиње могле пријавити насиље без страха од депортације.
Заједничка истрага коју је подстакла "супер тужба" групе за заштиту слобода и женска хуманитарна организација "Саутал Блек Систерс" испитала је случајеве посебно рањивих жена миграната, од којих су многе биле жртве трговине људима у Британији или су претрпеле породично насиље.
- С обзиром на то да су имале визе или су имале неизвестан имиграциони статус, жене су се плашиле да ће бити по истрагом ако се обрате полицији - наводи се у извештају, који су спроводили и Независна канцеларија за полицијско деловање (ИОПЦ) и Висока полицијска школа.
Три полицијска контролна тела одговорна су за истрагу супер-жалби - система који омогућава организацијама да у име јавности покрећу питања о могућим штетним последицама рада полиције.
Породично насиље ескалирало је с пандемијом, према наводима Уједињених нација, а свака три месеца закључавања могу довести до још 15 милиона нових случајева.
Закључавање такође отежава службама подршке да дођу до жена жртава изолованих код куће.