Veliki preokret: Nigerija će ubuduće deliti najsiromašnijim po 12 evra
Pomoć stanovništvu
Nigerija je bogata naftom, ali ima vrlo siromašno stanovništvo.
Pročitati i:
Sada aktuelna vlada najsiromašnijim građanima deli novac koji stiže iz Švajcarske – ranije ga je tamo deponovao ozloglašeni diktator Sani Abača.
Smatra se da je bivši nigerijski diktator Sani Abača do svoje smrti 1998. prebacio u inostranstvo više od dve milijarde evra - i to pre svega na račune u švajcarskim bankama. Švajcarska sada vraća jednu tranšu od 270 miliona evra, a nigerijska vlada govori da će taj novac biti namenjen najsiromašnijim građanima. Ali, stvar sa nasleđem diktatora nije tako jednostavna – pogotovo ne u Nigeriji.
Ramatu Usman sedi u kolibi pokrivenoj talasastim plehom u Gvagvi, naselju na obodu nigerijske prestonice Abudže. Donedavno nije znala kako da preživi od danas do sutra – ali od pre nekoliko nedelja je ona ponosna vlasnica svoje firme.
- Ovo su moje dve koze. Prošlog meseca sam mogla da ih kupim, a jedna se upravo okozila - kaže Ramata.
Ona na pijaci prodaje kozje mleko, a od zarade može da nahrani svoje troje dece i finansira koze. Uz to na ulici prodaje sapun i začine. Ne zna koliko će to još dugo tako moći – trenutno je to bolje nego ništa.
Vlada širi optimizam
Ramatu je jedna od stotina hiljada Nigerijaca koji od države sada dobijaju 5.000 naira – oko 12 evra – i to u gotovom. Ramatu tako profitira od dela milijardi koje je bivši diktator Sani Abača izvlačio iz zemlje i prebacivao u Švajarsku. Novac koji se vraća državi će tako navodno biti deljen dokle god ga ima.
- Na taj način se ljudi zapošljavaju - kaže Marijam Uvais.
Ona je opunomoćenica predsednika Muhamadua Buharija za koordinaciju raspodeletakozvanog "Abačinog plena" u svih 36 saveznih država.
- U pitanju je borba protiv siromaštva. Ljudima je potrebno malo kapitala da bi mogli da pokrenu sopstveni biznis kako bi oni i njihova deca mogli da se prehrane, da kupe lekove. Ljude hrabri to što ne moraju da prose. Utoliko bolje za našu zemlju - kaže Uvais.
Više od 80 miliona Nigerijaca – gotovo polovina stanovništva zemlje – žive od manje od 1,60 evra dnevno.