Велики преокрет: Нигерија ће убудуће делити најсиромашнијим по 12 евра
Помоћ становништву
Нигерија је богата нафтом, али има врло сиромашно становништво.
Прочитати и:
Сада актуелна влада најсиромашнијим грађанима дели новац који стиже из Швајцарске – раније га је тамо депоновао озлоглашени диктатор Сани Абача.
Сматра се да је бивши нигеријски диктатор Сани Абача до своје смрти 1998. пребацио у иностранство више од две милијарде евра - и то пре свега на рачуне у швајцарским банкама. Швајцарска сада враћа једну траншу од 270 милиона евра, а нигеријска влада говори да ће тај новац бити намењен најсиромашнијим грађанима. Али, ствар са наслеђем диктатора није тако једноставна – поготово не у Нигерији.
Рамату Усман седи у колиби покривеној таласастим плехом у Гвагви, насељу на ободу нигеријске престонице Абуџе. Донедавно није знала како да преживи од данас до сутра – али од пре неколико недеља је она поносна власница своје фирме.
- Ово су моје две козе. Прошлог месеца сам могла да их купим, а једна се управо окозила - каже Рамата.
Она на пијаци продаје козје млеко, а од зараде може да нахрани своје троје деце и финансира козе. Уз то на улици продаје сапун и зачине. Не зна колико ће то још дуго тако моћи – тренутно је то боље него ништа.
Влада шири оптимизам
Рамату је једна од стотина хиљада Нигеријаца који од државе сада добијају 5.000 наира – око 12 евра – и то у готовом. Рамату тако профитира од дела милијарди које је бивши диктатор Сани Абача извлачио из земље и пребацивао у Швајарску. Новац који се враћа држави ће тако наводно бити дељен докле год га има.
- На тај начин се људи запошљавају - каже Маријам Уваис.
Она је опуномоћеница председника Мухамадуа Бухарија за координацију расподелетакозваног "Абачиног плена" у свих 36 савезних држава.
- У питању је борба против сиромаштва. Људима је потребно мало капитала да би могли да покрену сопствени бизнис како би они и њихова деца могли да се прехране, да купе лекове. Људе храбри то што не морају да просе. Утолико боље за нашу земљу - каже Уваис.
Више од 80 милиона Нигеријаца – готово половина становништва земље – живе од мање од 1,60 евра дневно.