Vladimir Putin čini sve što može da ponšti sramotno ponašanje prema Srbima: Beograd može da računa na Rusiju!
Predsednik Rusije čini sve da se iskupi za sramotno ponašanje Jeljcina prema Srbiji
Predsednik Vladimir Putin se sprema za svoj "verovatno poslednji" mandat koji bi hteo da legitimiše rekordnom izbornom pobedom i novim spoljnopolitičkim uspesima. Putin čini sve da poništi sramotno ponašanje Moskve tokom devedesetih prema Srbima.
Putin ima REVOLUCIONARNO rešenje za Severnu Koreju, koje bi moglo sve da promeni
Putinu je dosta emocija: Severnoj Koreji ne priznajemo status nuklearne sile
- Kada Rusija 2018. ponovo bude birala ko će sedeti u fotelji u Kremlju, biće to skoro četiri godine od pripajanja Krima i de fakto suverenizacije Istočne Ukrajine. Ni rat u Siriji nije baš podesan iako obnova te zemlje kreće pod ruskim vođstvom. Bliski istok nije tako blizak kolektivnoj ruskoj svesti, posebno jer tamo skoro da nije bilo ruskih žrtava - piše berlinski list.
Putinu u prilog ide prorusko raspoloženje u delu javnosti i establišmenta u Srbiji, Republici Srpskoj, Makedoniji i Crnoj Gori, piše Nojes Dojčland.
S druge strane, za Balkan i na Balkanu je, podsećaju Nemci, poslednjih vekova teklo mnogo ruske krvi.
Kako tumače kritički nastrojeni stručnjaci u Rusiji i na Zapadnom Balkanu, sada Rusija počinje rat na više frontova u regionu - takozvanom mekom silom (soft power).
Strateški cilj je korekcija razvoja nakon jugoslovenskih ratnih deoba devedesetih. Tadašnjoj slaboj Rusiji je u preustrojavanju pripala tek sporedna uloga.
Poznavalac Balkana Artjom Ulunjan poručuje da Putin čini sve da poništi tu sramotu. U prilog mu ide, dodaje, prorusko raspoloženje u delu javnosti i establišmenta u Srbiji, Republici Srpskoj, Makedoniji i Crnoj Gori, piše Nojes Dojčland.
Balkanskom geopolitikom se bavi i novinar Rudolf Gruber, čiji je tekst danas objavljen u Rajniše postu (Diseldorf) i Lucerner cajtungu (Lucern).
Pod naslovom "Ujedinjeni protiv NATO", on piše da "Srbija i Rusija žele da spreče da države nastale iz bivše Jugoslavije pristupe Alijansi".
Gruber navodi da je Crna Gora, "mali brat Srbije", izgubljena za ruske geopolitičke interese jer je nakon Slovenije i Hrvatske postala treća eks-jugoslovenska republika koja je pristupila NATO.
Srbija se pribojava da će jednog dana ostati ostrvo usred zone NATO i pokušava da spreči pristup drugih balkanskih suseda. Pre svega pokrajine Kosovo, čiju samostalnost Beograd i dalje odbacuje.
Makedonija je sledeći kandidat za NATO, piše u članku, što već vodi teškim smetnjama u odnosima sa Srbijom.
- Preduslov za ulazak u NATO i EU je, doduše, da se reši konflikt o imenu zemlje. (…) Na žalost Rusije i Srbije, izgleda da je Atina po prvi put spremna na kompromis - prenosi Dojče vele.