BISER SREMA KOME NI VREME NE MOŽE NIŠTA: Ruma kroz istoriju postaje sve naprednija i turistički primamljivija (FOTO)
Ruma je gradsko naselje u Srbiji u opštini Ruma u Sremskom okrugu.
Počeci organizovanog života ljudskih zajednica na široj teritoriji Rume, datiraju još iz praistorije. O tome svedoče brojni arheološki nalazi praistorijskih naselja, od kojih je svakako najznačajniji arheološki lokalitet Gomolava kod sela Hrtkovaca u rumskoj opštini.
LIDER NA POLJU DIGITALIZACIJE KULTURNOG NASLEĐA: Muzej Vojvodine vredno i marljivo radi na svom unapređenju (VIDEO)
LAKŠI PRISTUP USLUGAMA ZA SVE NOVOSAĐANE: Kako da putem e-uprave brže dođete do svih potrebnih informacija? (FOTO)
GRAD KOJI VRAĆA SJAJ PRIRODNIH LEPOTA ZBOG SVOJIH GRAĐANA: Zrenjanin ulaže u obnovu i rekonstrukciju obale Begeja (VIDEO)
Naselje sa imenom Ruma prvi put se pominje u Sremskom defteru iz 1546. godine. Ruma je tada bila selo srednje veličine, najverovatnije raštrkano duž obala Borkovačkog potoka.
Ruma se nalazi u blizini južnih obronaka Fruške gore, na nadmorskoj visini od 111 metara. Karakterišu je ravničarska konfiguracija terena, plodna zemlja i pitomi, idilični pejzaži centralnog Srema.
Počeci organizovanog života ljudskih zajednica na široj teritoriji Rume, datiraju još iz praistorije. O tome svedoče brojni arheološki nalazi praistorijskih naselja, od kojih je svakako najznačajniji arheološki lokalitet Gomolava kod sela Hrtkovci u rumskoj opštini. Prvi poznati stanovnici ovih krajeva bili su pripadnici raznih ilirskih i keltskih naroda (Amantini, Breuci, Skordisci...).
Prvi stanovnici su bili Srbi iz okolnih mesta i sela Rume, kao i Nemci doseljenici iz nemačkih država. Iako su se bavili različitim zanimanjima od zemljoradnje do zanatstva i trgovine, svi stanovnici su bili slobodni ljudi, što je za ono vreme bila značajna privilegija.
Trgovišta u tadšnjoj maloj varoši kraj Novog Sada počinju da se organizuju sa pravom na održavanje nekoliko godišnjih vašara i nedeljnih pijaca. Već 1747. godine održan je prvi vašar u Rumi uz učešće velikog broja trgovaca i zanatlija sa svih strana. Prvog januara 1749. godine baron Marko Pejačević, na skupštini meštana, dao je Rumi tzv. "Slobodnicu", kojom je ona i zvanično postala privilegovano naselje, sa svojim grbom i pečatom. Svaki punoletni stanovnik Rume dobijao je građansko pismo, kojim je uvrštavan u red rumskih građana, sa svim pravima i obavezama koje su iz toga proisticale.
Period uoči Prvog svetskog rata bilo je vreme ubrzanog privrednog i društvenog razvoja grada. Ruma dobija izgled pravog gradskog naselja. Mnogi planovi su, međutim, ostali nerealizovani izbijanjem Prvog svetskog rata. Tada su se mnogi Rumljani našli u ratu koji ih je vodio protiv njihove slovenske braće, te su zato masovno napuštali vojsku ili izbegavali mobilizaciju. Neposredno po završetku rata, u Rumi je 24. novembra održana skupština, na kojoj su se delegati iz celog Srema izjasnili za prisajedinjenje Srema Srbiji.
Kultura u Rumi
Ruma se može pohvaliti i bogatim kulturnim životom. U Kulturnom centru, Zavičajnom muzeju i Gradskoj biblioteci redovno se održavaju bioskopske i pozorišne predstave, koncerti, promocije knjiga, likovne izložbe i druge kulturne manifestacije među kojima je najznačajnija Festival muzičkih društava Vojvodine.
Najznačajniju ulogu u kulturno-umetničkom životu mladih u Rumi igra Omladinski savet Rume. To je savez organizacija koje se bave mladima: Odred izviđača Ruma, Gradsko pozorište Ruma, Književna omladina opštine Ruma, Društvo za borbu protiv raka opštine Ruma i Udruženje likovnih stvaralaca opštine Ruma.
Trgovina i industrija
Najveći broj stanovništva je zaposlen u industriji i poljoprivredi. Kao tradicionalno poljoprivredni region Ruma i danas poseduje solidnu osnovu za razvoj ove delatnosti, bilo kroz individualni sektor, bilo kroz odgovarajuće industrijske grane kao što su prehrambena, kožarska, drvna, industrija poljoprivredne pneumatike.
Ruma, takođe, ima i dugu tradiciju u trgovini, a u tom pogledu je svakako najpoznatiji rumski vašar koji se održava svakog trećeg u mesecu. Nažalost, zanatstvo, koje je nekada takođe bilo zaštitni znak Rume, postepeno zamire i preseljava se u istoriju. U Rumi je 2015. počela sa radom fabrika memorijske pene "HeltKer Evropa".
Sport
Sport i rekreacija zauzimaju značajno mesto u životu Rumljana.
Pored brojnih terena za fudbal, rukomet, košarku, tenis i drugo, u centru grada se nalazi i moderan Sportski centar "Srce Srema", ponosi se kapacitetom za 2.500 posetilaca, sa svim sadržajima karakterističnim za jedan ovakav objekat. U njemu se održava većina sportskih dvoranskih takmičenja u raznim sportovima.
Obrazovanje
Brigu o obrazovanju i vaspitanju mlađih naraštaja preuzele su četiri osnovne škole "Zmaj Jova Jovanović", "Dušan Jerković", "Veljko Dugošević" i "Ivo Lola Ribar", tri stručne škole, srednja stručna škola "Branko Radičević", tehnička škola "Milenko Brzak - Uča" i poljoprivredna škola "Stevan Petrović - Brile" i Gimnazija "Stevan Puzić", kao i predškolska ustanova "Poletarac", sa više objekata.
Sve ovo, i više od ovoga krasi ovaj mali, ušuškan grad kraj Novog Sada, prirodne lepote, turističke atrakcije, pogodnosti, domaća kuhinja i tradicionalna jela, kao i ljudi velikog i domaćinskog srca čine da ovaj grad izgleda još lepše i mami posetioce da, ko jednom dođe, bude stalni gost Rume.