LIDER NA POLJU DIGITALIZACIJE KULTURNOG NASLEĐA: Muzej Vojvodine vredno i marljivo radi na svom unapređenju (VIDEO)
Ustanova kulture sa muzeološkom tradicijom dugom više od 150 godina, jedan je od najvećih muzeja kompleksnog tipa u Srbiji koji u svojim zbirkama čuva neprocenjivu kulturnu baštinu prikupljenu na području Vojvodine, da, reč je o muzeju Vojvodine.
Muzej Vojvodine istražuje, prikuplja, čuva, zaštićuje, stručno i naučno obrađuje, izlaže i publikuje predmete i građu od značaja za istoriju kulture naroda Vojvodine od vremena prvih tragova ljudske civilizacije na teritoriji Vojvodine do sredine 20. veka, pored toga, muzej se može pohvaliti i uspešnom digitalizacijom svih svojih znamenitosti te na taj način uspešno ide u korak sa vremenom i modernim dobom društva.
KOLIKO SU MLADI NOVOSAĐANI DIGITALNO PISMENI? Šta uopšte ovaj pojam podrazumeva i za koga je bitan?
Posao vredan šest miliona: Na rekonstrukciji Spensa radiće i Fakultet tehničkih nauka
LEPE VESTI STIŽU IZ NOVOG SADA: Za 24 sata rođena 31 beba, među njima i par blizanaca
Na osnovu svih ovih dela koje preduzimaju ove sjajne, moćne i pametne žene, muzej Vojvodine postaje lider na polju digitalizacije kulturnog nasleđa. Proces digitalizacije obuhvata foto-dokumentaciju, skeniranje, kreiranje 3D objekata...
- Sve je to moralo da prati neka regulativa, pa je na snagu došao pravilnik o bližim uslovima za vođenje muzejske dokumentacije koji je jako bitan dokument i prvi, sa sigurnošću mogu da kažem, u okruženju, s obzirom na to da smo pratili sve šta se dešava u okruženju, mi smo tu skočili u mnogome kao zemlja - navodi informatičarka Muzeja Vojvodina Natalija Vulikić.
- Drugo, regulisali smo smernice o uslovima za digitalizaciju kulturnih nasleđa gde zaposleni u ustanovama prvi put dobijaju jasnu sliku zašto i kako nešto treba da urade. Nema više nagađanja, nego oni dobijaju način na koji nešto treba da urade - dodaje ona.
Osnovni cilj digitalizacije je jedan i vrlo je jasan, a to je zaštita kulturnog nasleđa koje je ostavljeno građanima na teritoriji čitave Srbije u amanet. Muzeju Vojvodine je ukazana čast da predvodi proces digitalizacije za Srbiju i Republiku Srpsku.
- To podrazumeva obradu u jedinstvenom informacionom sistemu i kreiranje digitalne foto-dokumentacije. Tu stupaju na snagu donete smernice kojima se govori šta i kako treba digitalizovati po pitanju kreiranja digitalne foto-dokumentacije. Znači, ako imate sliku, postoje smernice koje ukazuju na to kako je treba snimiti, fotografisati da bi se dobio digitalni objekat koji odgovara original. To sve ulazi u taj jedinstveni informacioni sistem, kao i u bazu podataka digitalizovanog kulturnog nasleđa - objašnjava informatičarka Muzeja Vojvodina Natalija Vulikić.
- Kada smo to sve uradili u muzeju Vojvodine, i u drugim muzejima, došli smo do saznanja da to još uvek nije vidljivo. Tada smo došli na ideju da napravimo pretraživač kulturnog nasleđa pod nazivom kultura.rs gde se može kroz jednu reč može naći sve što je o tome u ovom trenutku digitalizovano, jer kada dođete do muzeja, vi možete videti samo 10 odsto od ukupnog fonda, odnosno 10 odsto od onoga što imamo u muzeju, ali je nama oduvek bilo interesantno gde je ta dugo čuvana tajna depoa muzeja - dodala je informatičarka muzeja.
- Ali zato na pretraživaču možete videti sve što je digitalizovano, kao i sve što se zna o predmetu, dobijate informaciju u kojoj ustanovi zaštite se kulturno nasleđe nalazi i u svakom momentu možete da se obratite kustosu, rukovodiocu zbirke koji vam može da dati dodatne informacije o svemu - navodi informatičarka i dodala:
- Mislim da je to jako bitno, bitno je i da se kulturno nasleđe Republike Srbije nađe na internetu zato što time ostvarajemo vidljivost i dostupnost na globalnom svetskom nivou - rekla je za kraj informatičarka muzeja Vojvodine Natalija Vulikić.