ЛИДЕР НА ПОЉУ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА: Музеј Војводине вредно и марљиво ради на свом унапређењу (ВИДЕО)
Установа културе са музеолошком традицијом дугом више од 150 година, један је од највећих музеја комплексног типа у Србији који у својим збиркама чува непроцењиву културну баштину прикупљену на подручју Војводине, да, реч је о музеју Војводине.
Музеј Војводине истражује, прикупља, чува, заштићује, стручно и научно обрађује, излаже и публикује предмете и грађу од значаја за историју културе народа Војводине од времена првих трагова људске цивилизације на територији Војводине до средине 20. века, поред тога, музеј се може похвалити и успешном дигитализацијом свих својих знаменитости те на тај начин успешно иде у корак са временом и модерним добом друштва.
КОЛИКО СУ МЛАДИ НОВОСАЂАНИ ДИГИТАЛНО ПИСМЕНИ? Шта уопште овај појам подразумева и за кога је битан?
Посао вредан шест милиона: На реконструкцији Спенса радиће и Факултет техничких наука
ЛЕПЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ НОВОГ САДА: За 24 сата рођена 31 беба, међу њима и пар близанаца
На основу свих ових дела које предузимају ове сјајне, моћне и паметне жене, музеј Војводине постаје лидер на пољу дигитализације културног наслеђа. Процес дигитализације обухвата фото-документацију, скенирање, креирање 3Д објеката...
- Све је то морало да прати нека регулатива, па је на снагу дошао правилник о ближим условима за вођење музејске документације који је јако битан документ и први, са сигурношћу могу да кажем, у окружењу, с обзиром на то да смо пратили све шта се дешава у окружењу, ми смо ту скочили у многоме као земља - наводи информатичарка Музеја Војводина Наталија Вуликић.
- Друго, регулисали смо смернице о условима за дигитализацију културних наслеђа где запослени у установама први пут добијају јасну слику зашто и како нешто треба да ураде. Нема више нагађања, него они добијају начин на који нешто треба да ураде - додаје она.
Основни циљ дигитализације је један и врло је јасан, а то је заштита културног наслеђа које је остављено грађанима на територији читаве Србије у аманет. Музеју Војводине је указана част да предводи процес дигитализације за Србију и Републику Српску.
- То подразумева обраду у јединственом информационом систему и креирање дигиталне фото-документације. Ту ступају на снагу донете смернице којима се говори шта и како треба дигитализовати по питању креирања дигиталне фото-документације. Значи, ако имате слику, постоје смернице које указују на то како је треба снимити, фотографисати да би се добио дигитални објекат који одговара оригинал. То све улази у тај јединствени информациони систем, као и у базу података дигитализованог културног наслеђа - објашњава информатичарка Музеја Војводина Наталија Вуликић.
- Када смо то све урадили у музеју Војводине, и у другим музејима, дошли смо до сазнања да то још увек није видљиво. Тада смо дошли на идеју да направимо претраживач културног наслеђа под називом kultura.rs где се може кроз једну реч може наћи све што је о томе у овом тренутку дигитализовано, јер када дођете до музеја, ви можете видети само 10 одсто од укупног фонда, односно 10 одсто од онога што имамо у музеју, али је нама одувек било интересантно где је та дуго чувана тајна депоа музеја - додала је информатичарка музеја.
- Али зато на претраживачу можете видети све што је дигитализовано, као и све што се зна о предмету, добијате информацију у којој установи заштите се културно наслеђе налази и у сваком моменту можете да се обратите кустосу, руководиоцу збирке који вам може да дати додатне информације о свему - наводи информатичарка и додала:
- Мислим да је то јако битно, битно је и да се културно наслеђе Републике Србије нађе на интернету зато што тиме остварајемо видљивост и доступност на глобалном светском нивоу - рекла је за крај информатичарка музеја Војводине Наталија Вуликић.